Do Skotska se sjeli představitelé států G8

Špičky států G8 už jsou ve skotském Gleneagles. Zítra začíná pracovní jednání, dnes jsou všichni zváni na slavnostní večeři. Na letišti u Glasgow byl každý ze seskupení G8 přivítán hymnou svého státu, zástupci královny, britské vlády a také skotského premiéra. V okolí konání summitu mezitím dochází k protestům aktivistů, které jsou však až na pár výjimek poklidné. Důvodem je možná skutečnost, že se díky policejním opatřením z Gleneagles stala nedobytná pevnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin

Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Politikůmna letišti vedle představitelů Spojeného království vzdaly také hold děti ze skotských škol, které pro tuto příležitost dostaly volno. Slavnostní večeře v přítomnosti královny Alžběty II. jejího manžela, vévody z Edinburghu a premiéra Tonyho Blaira s manželkou začala ve dvacet hodin. Po společném fotografování málokdo pochybuje o tom, že hlavním námětem konverzace při večeři bude rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, pořádat Letní olympijské hry v roce 2012 v Londýně.

Summit G8 doprovázejí očekávané protesty. Aktivisté a protestanti se pohybují v okolí Gleneagles po menších skupinkách a snaží se dostat do vesnice Ofterather, která s ostře hlídaným místem summitu bezprostředně sousedí. Policisté umožňují přístup vozidel jen po jedné přístupové cestě. I pěší, kteří se chtějí zúčastnit oficiálně povoleného pochodu, ovšem policisté posílají od jedné hlídky k druhé. Po přilehlé krajině tak bloudí exoticky vyhlížející skupinky s nejrůznějšími transparenty.

Velmi přísnými opatřeními se policie snaží předejít vážnějším střetům protestantů s policisty. I tak však ráno k incidentům docházelo. V nedalekém Sterlingu bylo několik lidí zadrženo, když zaútočili na policejní a jiná auta poté, co je strážci zákona nepustili na nádraží, odkud chtěli odjet do Gleneagles. Na jiných místech se demonstranti snažili vlastními těly blokovat příjezdové silnice a policisté je museli odnést.

Ozbrojené policejní hlídky s kamerami zaznamenávajícími poznávají značky projíždějících aut a obličejů řidičů, jsou na všech hlavních přístupových cestách. Úřady uvádějí, že jde o největší policejní operaci v moderní historii Velké Británie. I přes tyto drobné šarvátky se však zatítím obavy z násilných střetů protestujících s policisty nenaplnily. Drobné potyčky a protesty se konaly až do večera - avšak bez vážnějších následků

USA nehodlají dělat další ústupky Británii

Na zítřejších jednáních nebude americký prezident slibovat svým sedmi kolegům z nejvyspělejších zemí a Ruska nic, co by poškodilo americkou prosperitu. Neudělá to ani ve směru ke svému nejbližšímu spojenci, britskému premiérovi. George Bush Tonymu Blairovi řekl, ať od něj neočekává oplátkou za podporu válce v Iráku žádné další ústupky.

Prezident Spojených států plně nevyhoví Tonymu Blairovi ani v jedné z klíčových oblastí, ve sféře klimatických změn ani v pomoci Africe. George Bush dal najevo, že necítí potřebu nabídnout něco více, jenom kvůli spojenectví v Iráku.

Americká média si všímají toho, že zejména v šíření emisí skleníkových plynů, jejichž jsou USA největším původcem, vláda ve Washingtonu neudělá nic, co by zbrzdilo ekonomickou prosperitu. Bílý dům se bojí připustit rizika globálního oteplování a čehokoliv, co by se podobalo Kjótskému protokolu. Věří, že vystačí s lepšími technologiemi.

Rusko podpoří oddlužení Afriky

Na summit G8 do Skotska dnes odlétá i ruská delegace. Pro Moskvu bude toto setkání hlavních světových vůdců významné. Ruský prezident Vladimir Putin chce podpořit návrh britského premiéra na pomoc chudým africkým státům.

Nejvyšší ruský představitel je ale přesvědčen, že víc než zmírnění zadluženosti, by pomohla změna politiky vůči zemím v Africe. Jejich dluh už Rusko odepsalo.

Očekává se také, že Rusko a USA podepíší dohodu o zodpovědnosti za likvidaci zásob zbrojního plutonia v Rusku. Na tom se obě země dohodly na summitu v Bratislavě.

Ze Skotska se Rusko vrátí jako předsedající země G8. Bude to vůbec poprvé za 16 let, co patří k této organici. Rusko také příští rok uspořádá konferenci, která se má věnovat globálním energetickým problémům.

Premiér Jiří Paroubek věří v dohodu

Summit sedmi hospodářsky nejvyspělejších států a Ruska začne večer. Jedním z bodů programu by mělo být odpuštění dluhů a pomoc rozvojovým zemím. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl český premiér Jiří Paroubek, pokud se šéfové G8 na určité podobě pomoci dohodnou, bude to velmi dobrá zpráva:

"Jeden z cílů, pomoc chudým zemím, je velice idealistický a je potřeba zabývat se i takovými tématy. Je potřeba reálně pomoci třetímu světu, rozvojovým zemím, i třeba potravinovou pomocí."

Dalším z témat má být oteplování Země. Také v této oblasti Paroubek věří, že se mocnosti dohodnou. "Jednání Putina, Schrödera a Chiraca mně naplňuje jistou nadějí, že snad dojde k nějakému posunu, i pokud jde o postoj Spojených států a Ruska ke Kjótskému protokolu," uvedl Paroubek.

Miroslav Konvalina, Milan Kocourek, Vít Pohanka, Markéta Pešková, Ondřej Černý, Mária Mikušová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme