Do slovenského parlamentu se chtějí dostat i lidé spojení s neonacistickou scénou

Slovenské politické strany mají poslední den na předvolební kampaň. Voliči vyrazí k urnám v sobotu. V průzkumech vede vládní strana Smer, i přes očekávané vítězství ale může skončit v opozici. Do parlamentu by rádi zamířili také lidé, které lze označit za neonacisty. Dostali se na kandidátku strany Naše Slovensko, kterou vede kontroverzní banskobystrický hejtman Marián Kotleba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slováci si za čtyři dny zvolí nový parlament

Slováci si za čtyři dny zvolí nový parlament | Zdroj: Reuters

V předvolební kampani slibuje ultranacionalista Kotleba například vystoupení Slovenska ze Severoatlantické aliance.

Chce bojovat – jak říká – proti "romským parazitům" v osadách a hlavně proti migrantům. Do voleb jde Kotleba v čele strany Naše Slovensko. Jak ale dodává expert na extremismus Radovan Bráník, je to strana jednoho muže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do slovenského parlamentu se chtějí dostat také lidé, které lze označit za neonacisty. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

„Velmi žárlivě si střeží svou pozici a toto je podle mě jeho hlavním limitem. Nevyhnul se tomu ani v těchto volbách a zřejmě se tomu nevyhne ani nikdy v budoucnosti,“ uvažuje Bráník.

Kdo další ještě za Kotlebovu stranu kandiduje? Například jeho bratr Marek, který byl v minulosti trestně stíhán za provozování obchodu s neonacistickým oblečením, Rastislav Rogel, hlavní postava slovenské neonacistické scény, nebo Marián Magát, který veřejně popírá holokaust a obdivuje Adolfa Hitlera.

I tito muži se chtějí dostat do slovenského parlamentu, což kritizuje režisérka a aktivistka Věra Dubačová. „V momentě nástupu hejtmana Kotleby jsme upozornili na toto nebezpečí, protože jakmile se legitimizuje něco jako neofašismus, tak to je to nejšpatnější,“ upozorňuje.

"Výhodnější než bojovat proti systému"

Marián Kotleba si během předvolebních mítinků dává velký pozor na to, aby nepřekročil hranici zákona. Radovan Bráník tvrdí, že Kotleba si jako hejtman Banskobystrického kraje uvědomuje svou moc a nerad by o ni přišel.

„Je to člověk, který patří do mainstreamu, protože pochopil, že přidat se k politikům a začít rozhodovat o veřejných financích je výhodnější než bojovat proti systému jako takovému,“ vysvětluje.

Předseda Lidové strany - Naše Slovensko Marián Kotleba | Foto: www.kysuce.sk

Do voleb jde více krajně pravicových stran, žádná ale nemá na kandidátce tolik lidí spojených se slovenskou neonacistickou scénou jako Naše Slovensko. Voličům vzkazují, že migranti jsou hrozbou, která je připraví o práci, peníze i jistoty.

„Lidé ztrácejí půdu pod nohama a tím pádem se chytají čehokoliv. Je velmi jednoduché říct, že za to mohou tito, to oni nás obírají o peníze. Je to strašná demagogie,“ zdůrazňuje Věra Dubačová.

Radovan Bráník si ale myslí, že do parlamentu se nakonec kotlebovci nedostanou: „Jsem přesvědčen, že Kotlebova strana sama o sobě se svou kandidátkou nemá šanci zaklepat na parlamentní brány.“

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme