Do somálského Mogadiša doletěla po 5 letech humanitární pomoc

Poprvé po 5 letech přistálo v somálském Mogadišu letadlo s mezinárodní pomocí. Než dorazí pomoc po zemi a po moři, může si hladomor vyžádat mnoho dalších obětí, a tak OSN bojuje s časem. V celém Africkém rohu je akutně ohroženo na 11 milionů lidí a nejhorší je situace právě v Somálsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálská žena si v Mogadišu odnáší potravinovou pomoc | Zdroj: Reuters

Distribuci humanitární pomoci v Somálsku komplikuje nejistá bezpečnostní situace. Z Mogadišu se o víkendu oficiálně stáhly islamistické jednotky, jejich bojovníci ale stále hlídkují v některých částech města.

Provládní milice zase minulý týden zaútočily na jeden z uprchlických táborů ve městě a odnesly si všechno jídlo. Běženci se teď do něj bojí vrátit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O humanitární pomoci mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor ČRo Ondřej Bouda

Situace v hlavním městě je přitom kritická. Sjelo se do něj na sto tisíc lidí z okolí, které trápí sucho a hlad. Celkem potřebují pomoc přes tři miliony Somálců – tedy asi polovina obyvatel.

Sucho a hlad trápí celou oblast Afrického rohu. Situace v Somálsku je ale nejhorší. Příčinou je nestabilita. Je to země, která existuje jen na papíře. Okolní země také nejsou bohaté, přitom jsou postižené nejhorším suchem za posledních 60 let stejně tak, ale alespoň v nich nějak funguje státní aparát, který se o lidi, byť třeba jen minimálně, stará. To v Somálsku chybí.

Navíc jsou Somálci vyčerpáni vleklou občanskou válkou, která trvá už 25 let. Neměli čas se připravovat na rozmary počasí. Řešení tedy není jen v dovozu tolik potřebného jídla a další humanitární pomoci, ale především je třeba obnovit bezpečnost a chod státu. To si uvědomují nejen evropské země, které v Adenském zálivu bojují proti somálským pirátům, ale také země Africké unie.

Uganda, sama postižená nedostatkem potravin, chce posílit svůj kontingent v mírových sborech v Somálsku o dva tisíce mužů.

Lucie Maňourová, Ondřej Bouda, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme