Do sporných vod u Gibraltaru připluly britské vojenské lodě, mají se účastnit cvičení

Do gibraltarského přístavu připlula fregata britského námořnictva. Válečná loď Westminster v oblasti ale údajně nijak nesouvisí se současným britsko-španělským sporem. Plavidlo se účastní námořního cvičení ve Středozemním moři a podle britského ministerstva obrany jeho plavba byla v plánu ještě před vypuknutím roztržky. Tu odstartovala stavba umělého útesu na Gibraltaru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská vojenská loď Westminster u gibraltarských břehů

Britská vojenská loď Westminster u gibraltarských břehů | Zdroj: ČTK

Deset lodí britského válečného námořnictva vyplulo před několika dny z anglických přístavů Southampton a Plymouth.

Jde o útvar s krycím jménem Cougar 13, který směřuje na manévry ve Středozemním moři. Cvičení se účastní také plavidla několika spojeneckých států, tedy i Španělska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj britsko-španělských sporů o Gibraltar přiblížil spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Britští činitelé uvádějí, že toto cvičení nemá se sporem o hraniční kontroly a rybolovu na Gibraltaru vůbec nic společného. Otázek ale přibývá, protože roztržka se každým dnem prohlubuje.

Podle španělských argumentů Gibraltar ani Británie nejsou signatáři Schengenské dohody, a proto úřady mají právo kontrolovat cestující mezi španělským územím a Gibraltarem. Kontroly se týkají i pašování alkoholu a cigaret v nadměrném množství, což se vůbec nelíbí řidičům.

Britský premiér David Cameron v telefonickém rozhovoru se šéfem Evropské komise José Manuelem Barrosem řekl, že kontroly na hranici mezi Gibraltarem a sousedním Španělskem jsou přehnané a politicky motivované.

Španělští rybáři demonstrovali proti umělému útesu

Včera uspořádalo 38 španělských rybářských lodí protest v okolí Gibraltaru proti výstavbě umělého útesu. Rybáři tvrdí, že plánované vyklopení sedmdesáti betonových bloků do vod u gibraltarského letiště jim znemožní volný rybolov.

Gibraltarské úřady to odmítají. Ministerský předseda Fabiano Picardo v rozhovoru pro BBC prohlásil, že rybářům v rybolovu nikdo nepřekáží, pokud dodržují gibraltarské předpisy. Právě tyto předpisy jsou velkým otazníkem, protože je o nich známo velmi málo.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme