Do sporu Googlu s Pekingem se vložil známý čínský umělec

Aj Wej-wej, který je označován za nejkontroverznějšího výtvarníka v Číně, se postavil na stranu americké společnosti a kritizuje vládní cenzuru internetu. Google kvůli ní i pokračujícím útokům počítačových pirátů hrozí odchodem z Číny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Společnost, která brání svobodnému toku informací, nemůže dlouho prosperovat. A pokud ano, stává se monstrem, napsal ve svém populárním blogu Aj Wej-wej. Umělec žijící v Pekingu také zveřejnil, že napadeny byly v poslední době i jeho dvě mailové adresy.

Krok Googlu pak označil za povzbudivý pro Číňany s tím, že se proti cenzuře porušující základní lidská práva ohradila významná světová společnost. Aj Wej-wej patří k dlouhodobým kritikům komunistických úřadů a jeho blog je proto často blokován.

Výtvarník se také spolu s dalšími dobrovolníky snaží vyšetřit příčiny tak velkého počtu mrtvých dětí, které zahynuly v troskách zřícených škol při zemětřesení v S´-čuanu na jaře 2008.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme