Do Sýrie dorazí první inspektoři. Zajistí chemické zbraně a připraví jejich likvidaci

Sýrie se vzdává svého chemického arzenálu. Dnes do země přijedou inspektoři Organizace pro zákaz chemický zbraní a začnou se zajišťováním a likvidací chemikálií. Ambiciózní rusko-americký plán počítá s kompletním chemickým odzbrojením Sýrie do poloviny příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prvním úkolem inspektorů bude zajistit místa pro produkci chemikálií a výrobu zbraní, která by měla být zničena do 1. listopadu. Poté chce Organizace pro zákaz chemických zbraní začít s likvidací arzenálu.

„Ujišťuji vás, že Sýrie splní své závazky vyplývající z Úmluvy o chemických zbraních a bude spolupracovat s Organizací pro zákaz chemických zbraní,“ uvedl na Valném shromáždění OSN syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Silvie Třeslínová shrnuje, jaký bude postup inspektorů Organizace pro zákaz chemických zbraní

Mualim ale dodal, že se obává, že teroristy v Sýrii budou stále zásobovat těmito zbraněmi jiné regionální a západní země. Žádný konkrétní stát ale nejmenoval.

Úmluva o chemických zbraních začne v Sýrii platit od 14. října. Podle mnohých zbrojních analytiků i podle samotného syrského prezidenta Bašára Assada je ale nepravděpodobné, že inspektoři stihnou syrské chemické zbraně zničit za 9 měsíců, jak počítá rusko-americký plán.

Na zničení chemického arzenálu Sýrie přistoupila po útoku v Ghútě, kde 21. srpna zemřeli na otravu nervovým plynem sarinem stovky lidí.

Silvie Třeslínová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme