Do Sýrie dorazili první pozorovatelé, příměří se ale dál hroutí

Do Sýrie přijela skupina prvních šesti zahraničních pozorovatelů vyslaných OSN. Už dnes by se měli vydat do terénu. Neozbrojená mise má v zemi dohlížet na příměří, které vstoupilo v platnost ve čtvrtek ráno. Klid zbraní se ale rychle hroutí a také rozsah činnosti a pravomocí mezinárodních pozorovatelů stále není jasný.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie se probudila do příměří. O jeho dodržování ale panují pochybnosti

Sýrie se probudila do příměří. O jeho dodržování ale panují pochybnosti | Zdroj: Reuters

První skupina mezinárodních pozorovatelů OSN dorazila do Sýrie v noci. Pode svých oficiální prohlášení nyní jednají se syrskou vládou i s povstalci. Snaží se oběma stranám vysvětlil cíl své mise.

„Inspektoři OSN jsou mimochodem neozbrojeni, takže nemohou nic prosazovat a v podstatě si tak snaží ujasnit svůj mandát, který by měli v následujících dnech a týdnech mít,“ doplnil v Odpoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Misi mezinárodních pozorovatelů OSN v Sýrii sleduje blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

První skupina se má brzy rozrůst až na 30 pozorovatelů, celkem jich má nakonec být asi 250. O tom bude OSN znovu jednat s Damaškem.

Britský velvyslanec při OSN Mark Lyall Grant slíbil další rozšíření mise: „Zasadíme se rychle o to, aby byla schváleno rozšíření pozorovatelské mise tak, aby byly naplněny požadavky Kofiho Annana.“

Poradkyně syrského prezidenta Asada Busajna Ša'abanová ale prohlásila, že členové mezinárodní mise budou muset mít, údajně v zájmu vlastní bezpečnosti, neustále syrský vládní doprovod.

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo doplnil, že už včera večer zaznělo od syrské vlády varování, že Damašek v zájmu samotných inspektorů s nimi bude koordinovat jejich činnost. „To znamená, že budou doprovázeni vládními úředníky nebo vojáky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii mluvil na Rádiu Česko Tamer Keshi, Syřan žijící v České republice

Ša'abanová také varovala, že si Damašek vyhrazuje právo některé pozorovatele do země nevpustit kvůli jejich státní příslušnosti.

Příměří, na které mají modré barety dohlížet, se mezitím dál hroutí. Přibývá útoků jak ze strany vládních sil, tak povstalců. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun varoval syrského prezidenta Bašára Asada před porušováním příměří:

„Celý svět skepticky hledí na to, jestli příměří vydrží. Je absolutně nezbytné, aby syrská vláda zabránila dalším násilnostem. Ale vidíme, že syrská armáda ostřeluje Homs.“

„Režim jen využívá této situace k upevnění pozic, k přeskupování své armády, k zachycení nejrůznějších oponentů režimu. Dokonce pokračuje bombardování Homsu a dalších měst. Jedná se o nasazení těžké armádní techniky proti civilistům,“ říká Tamer Keshi, Syřan žijící v České republice.

Podle něj nakonec režim k pozorovatelské misi OSN v plné síle nepřistoupí, protože by to vedlo k dalším protestům. Režim získává jen čas, do Sýrie totiž směřují další dodávky zbraní a elitních jednotek z Íránu.

Martina Mašková, Břetislav Tureček, Jan Piroch, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme