Do Sýrie míří pozorovatelé LAS, opozice žádá zásah RB OSN

Do Sýrie dnes přijíždí tým Ligy arabských států. Má za úkol připravit půdu pro 150 pozorovatelů, kteří by měli dorazit do konce prosince. Mají posoudit, jestli Damašek plní plány LAS na ukončení krvavého potlačování protivládních demonstrací. Syrská opozice ale prohlašuje, že pozorovatelské mise nestačí, a žádá rozmístění vojenských jednotek z jiných arabských zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Sýrii

Nepokoje v Sýrii | Foto: ČTK/AP, Bassem Tellawi | Zdroj: ČTK

Od syrské opozice do poslední chvíle před příjezdem arabského týmu přicházejí zprávy o dalších mrtvých. Vojáci prezidenta Bašára Asada se měli dosud nejhoršího masakru dopustit nedaleko hranice s Tureckem, kde obklíčili a ostřelovali aktivisty i běžné civilisty a více než sto jich zabili. Informace ale není možné ověřit. Syrské úřady stále trvají na tom, že lidské ztráty jsou důsledkem boje s ozbrojenými gangy teroristů.

Syrská opozice v arabských pozorovatelích ale žádnou naději nevidí, protože jejich vyslání považuje za pouhý manévr. Počítá s tím, že se Damašek dohodnutými podmínkami nebude stejně řídit. Volá proto o pomoc Radu bezpečnosti OSN a také Ligu arabských států.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii jsme na Rádiu Česko mluvili s politoložkou Irenou Kalhousovou.

Podle komentátorů je ale otázkou, jestli může výzva opozice uspět u RB OSN nebo v Lize arabských států. Politoložka Irena Kalhousová na Rádiu Česko připomněla, že syrská opozice sice je slyšet, ale je oslabená. Zejména tím, že je rozdělena do několika skupin, z nichž každá má trochu jiné požadavky.

„Někteří jsou více radikální a dokonce chtějí vojenský zásah proti syrskému prezidentovi, jiní naopak upozorňují, že jde o vnitřní syrskou záležitost. Nicméně po sérii masakrů syrské armády proti civilistům to vypadá, že syrský opoziční hlas začíná být jednotnější a také více slyšet,“ uvedla.

Dodala zároveň, že je ale otázkou, do jaké míry syrská opozice může ovlivnit jednání například RB OSN. V něm jde především o pozici Ruska, které je tradičním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. „Pomohly by výraznější sankce ze strany OSN. Protože až dosud to byly sankce jednotlivých zemí. Ale právě tam nebylo to posvěcení RB OSN,“ domnívá se Kalhousová.

Podle politoložky je překvapivé, že velkým kritikem současného režimu je Liga arabských států. „LAS bývala velmi tichá, když se jednalo o nějaké porušování lidských práv v arabských zemích. Možná je to nyní strach z arabského jara, že LAS chce ukázat, že jí zaleží na tom, jak se její členové chovají ke svým občanům,“ řekla.

Kalhousová také upozornila, že možnosti mezinárodního společenství jsou omezené a nelze je přeceňovat. „Kromě sankcí není příliš reálné, že by společenství zasáhlo podobně jako v Libyi, protože je poměrně vyčerpané a nebude se chtít pouštět do další vojenské akce. Naopak nyní je snaha vojenské aktivity především ze strany USA velmi omezit a soustředit se na ekonomickou krizi,“ vysvětlila.

Jitka Malá, Tomáš Pavlíček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme