Do syrského Homsu dorazil konvoj Červeného kříže

Konvoj sedmi kamionů Červeného kříže s humanitární pomocí dorazil do syrského Homsu a chystá se vstoupit do čtvrti Bábá Amr. Ta byla v posledních týdnech odříznuta od světa a ostřelována syrskou armádou, která ji obsadila poté, co se z ní povstalci včera stáhli. Konvoj přiveze například jídlo a léky. Zároveň by měl evakuovat raněné. Misi umožňuje skutečnost, že syrské úřady vyhověly žádosti Mezinárodního výboru Červeného kříže o "humanitární příměří".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červený kříž | Foto: Kateřina Křenová

Podle prezidenta Českého červeného kříže Marka Jukla se za poslední týden jedná už o třetí vstup Mezinárodního výboru Červeného kříže a palestinského Červeného půlměsíce do čtvrti Bábá Amr.

V Homsu včera padal sníh, podle televizních záběrů ve městě zamrzala voda. Vedle jídla a léků jsou tak součástí humanitární pomoci i další potřeby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl

„Čtvrtě byly kvůli bojům odříznuty od dodávky elektřiny, tím pádem tam vypadlo i topení, takže součástí pomoci jsou i přikrývky,“ řekl ve Světě o druhé na Rádiu Česko.

Ve čtvrti Bábá Amr normálně žije na 100 tisíc lidí. Většina už uprchla na začátku bojů. Další odešli s ustupujícími povstalci, kteří se stáhli, aby zabránili dalšímu masakru. Několik tisíc lidí ale odmítlo své domovy opustit.

Podle opozice vládní vojáci ihned po dobytí čtvrti rozpoutali peklo. „Střílí po každém, koho vidí, a dokonce jedenáct lidí podřízli noži," řekl jeden z povstalců televizi BBC.

Lidé po celé Sýrii protestovali, žádají zbraně pro povstalce

Nejméně deset demonstrantů dnes střelou z minometu zabily syrské bezpečnostní síly ve městě Rastan. Zasahovaly i proti tisícovkám dalších lidí, kteří protestovali v ulicích dalších syrských měst včetně Damašku. Nejméně šest osob postřelily a 15 zatkly.

Uvedli to představitelé syrské opozice, která svolala demonstrace na podporu požadavku, aby povstalecká Syrská svobodná armáda dostávala zbraně ze zahraničí. Povstalci spoléhají na Ligu arabských států, případně bohaté arabské podnikatele.

Syrští povstalci opustili čtvrť Bábá Amr v Homsu, obsadila ji armáda

Číst článek

Vojenskou pomoc zdůvodňují tím, že po boku syrských jednotek do bojů zasahují i Íránci. Odposlechli totiž komunikaci v perštině. To potvrdil i zpravodaj AFP. Další důkazy ale neexistují. Teherán však režim syrského prezidenta Bašára Assada podporuje.

Všichni zahraniční novináři ze syrského Homsu už jsou v bezpečí

Číst článek

Vojenská situace v syrském Homsu

Ondřej Bouda, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme