Do Turecka míří pomoc ze zahraničí. Pomůže také Izrael

Do Turecka míří po ničivém zemětřesení humanitární pomoc ze zahraničí. Pomůže také Izrael, který do provincie Van dopraví mobilní domy. To, že Turecko pomoc od Izraelců přijalo, dokazuje, že situace v zemi je opravdu kritická. Vztahy obou zemí jsou totiž velmi napjaté. Počet obětí už vzrostl na 461, raněných je přes 1300. Zřítilo se přes 2200 domů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Turecku. Záchranáři na zřícené budově ve městě Van

Zemětřesení v Turecku. Záchranáři na zřícené budově ve městě Van | Zdroj: Reuters

Desetitisíce lidí ve východotureckém regionu přišly o své domovy. Distribuce stanů, pokrývek a topných těles zůstává pomalá hlavně na venkově. Včera přitom mělo do oblasti dorazit dalších 12 tisíc stanů, celkem by jich mělo na místě být už 25 tisíc, stále to ale není dost. V regionu se navíc blíží zima. Už teď v noci klesají teploty k nule.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Turecku sleduje spolupracovnice ČRo Julie Urbišová

Ministerstvo zdravotnictví také vydalo varování, aby lidé nepili vodu v zasažených oblastech. I pitnou vodu tak distribuuje humanitární organizace Červený půlměsíc. Distribuci humanitární pomoci provázejí problémy.

V živém vysílání turecké televize bylo například vidět, jak skupina Turků zastavila kamiony, které přivážely pomoc do Vanu, a jak tento náklad rabují. Zasaženou oblast navíc znovu vyděsily následné otřesy o síle 5,4 stupně Richterovy škály.

Panika během nich vznikla i ve věznici ve městě Van. Stanice BBC uvedla, že poté, co hlídky zabránily vězňům dostat se po následných otřesech na vzduch, vypukly uvnitř nepokoje. Z budovy se ozývala střelba a vznikl tam požár. Na místě zasahovali hasiči a celou noc měly věznici pod kontrolou policejní hlídky.

Už v neděli bezprostředně po zemětřesení ze stejného zařízení uteklo na 200 mužů, většina se ale podle oficiálních informací vrátila zpět poté, co zkontrolovala své rodiny.

Záchranné práce mezitím nadále pokračují. Od včerejška se podařilo zachránit přes 50 lidí. Po 61 hodinách záchranáři našli osmnáctiletého studenta, který se do města přistěhoval teprve před měsícem. Zachránit se podařilo také dvě mladé učitelky, a to pPo 66 hodinách.

Turecko pomoc odmítalo

Turecko také nyní oznámilo, že přijme zahraniční humanitární pomoc. Obrátilo se proto na víc než třicet zemí s konkrétními požadavky. Dlouho s tím ale váhalo. Hned v neděli se objevily spekulace, že Turecko původně odmítlo pomoc hlavně kvůli tomu, aby se nemuselo doprošovat Izraele, protože vztahy obou zemí jsou velmi napjaté.

Turecký vicepremiér to ale odmítl s tím, že takovéto spekulace jsou v současné době opravdu nechutné. Nicméně turecká vláda si nyní skutečně uvědomila, jak kritická situace je, a že potřebuje každou pomoc. Například Japonsko pošle postiženému Turecko 400 tisíc dolarů a stany, Makedonie přislíbila 100 eur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Turecko sleduje spolupracovnice ČRo Julie Urbišová (14h49)

V zasaženém regionu jsou také jednotky z Ázerbájdžánu a Íránu. Například íránské velvyslanectví v Ankaře zorganizovalo ve svých prostorách hromadné darování krve, které je teď v nemocnicích potřeba. České velvyslanectví v Ankaře o případné pomocí jedná s ministerstvem zahraničí.

Další debaty se v zemi vedou ohledně toho, proč je po zemětřesení v zemi tolik mrtvých. Odpovědi jsou celkem jednoznačné – můžou za to hlavně špatně postavené budovy. Stavební firmy totiž poměrně často stavby šidí, aby ušetřily.

Problémy navíc jsou i se zvláštními kontrolními firmami, které mají prověřovat kvalitu staveb. Tyto firmy ale nefungují ve všech městech, navíc se objevují i důkazy o korupci těchto firem. Neposledním problémem pak jsou i stavby načerno.

Igor Maňour, Julie Urbišová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme