Do ulic Budapešti znovu vyšly proti vládě desetitisíce lidí

Celý den vládlo v maďarské metropoli napětí. V centru Budapešti se totiž znovu sešly stovky demonstrantů, kteří u příležitosti 51. výročí protikomunistického povstání požadovaly demisi levicového premiéra Ference Gyurcsánye. Obavy policistů z násilných střetů se naštěstí nepotvrdily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protivládní demonstrace v Budapešti | Foto: AFP

Dnešní manifestaci uspořádala parlamentní pravicová opozice. Shromáždění Fidesu skončilo před 17. hodinou v poklidu, dav se potom vydal na pochod středem města. I ten se zatím obešel bez násilí.

K demonstrantům se později přidali příslušníci krajní pravice, jejichž pondělní akce v centru metropole vedla ke střetům s policií. Řady protestujících se tak podle policejních odhadů rozrostly na 30.000, organizátoři však tvrdí, že se pochodu zúčastnilo až 250.000 lidí.

Předseda Fidesu Viktor Orbán ve svém projevu uvedl, že Maďarsko se nachází na východní straně, platí tam východní normy z minulého století a zuří sociální krize. Pohár se podle něj naplnil, násilí ale rozhodně odsoudil. Za první krok vedoucí k změnám označil Orbán referendum, které inicioval Fides ve třech otázkách - školného, poplatků u lékaře a za hospitalizaci.

Před rokem zažila maďarská metropole několikatýdenní masové nepokoje provázené potyčkami s policií, které si vyžádaly zraněné. Lidé tehdy rovněž demonstrovali proti vládě a žádali odstoupení socialistického premiéra Gyurcsánye. Protesty následovaly poté, co se na veřejnosti objevila tajná nahrávka premiérova projevu, v němž přiznal, že jeho strana lhala o skutečném stavu ekonomiky země, aby zvítězila ve volbách v dubnu 2006.

Gregor Martin Papucsek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme