Do ulic uzbeckého Andižanu i dnes vyšli demonstranti

Tisícovka demostrantů se ráno znovu sešla v centru východouzbeckého Andižanu. Neodradil je ani tvrdý zásah vládních vojáků, kteří včerejší demonstrace rozehnali střelbou. Demonstranti rozhořčeně odsuzovali střelbu do davu, v němž byly i ženy a děti. Podle lékařů zemřelo nejméně padesát lidí a stovka je zraněna, úřady přiznávají devět obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nepokoje v Uzbekistánu | Zdroj: ČTK

Na náměstí a v jeho bezprostředním okolí, kde se opoziční demonstranti dnes znovu sešli, nebylo vidět žádné vládní síly. V centru města ustala střelba a poslední povstalci kolem poledne místního času opustili budovu regionální správy, kterou v pátek obsadili a pak o ni s vládními silami bojovali. Povstalci v noci na pátek zaútočili na kasárna, kde se zmocnili zbraní, a poté obsadili místní věznici. Tam osvobodili asi 2000 osob včetně nedávno zadržených trhovců obviněných z radikálního islamismu.

Prudké boje ráno opět propukly mezi protivládními vzbouřenci a armádou v uzbecké Andižanu. Vojáci se střelbou do demonstrantů snažily potlačit revoltu v Andižanu už včera. Padesát lidí bylo podle tamních lékařů zabito. Úřady zatím ale přiznaly jen 9 obětí. Nepokoje namířené proti autoritářské vládě prezidenta Islama Karimova propukly v noci ze čtvrtka na pátek.

Rozbuškou nepokojů se stal proces proti 23 občanům Andižanu, údajně islámským obchodníkům, kteří byli uvězněni a obžalováni z islámského extremismu.

Zuzana Bančanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme