Do USA směřovaly z Jemenu dvě zásilky s výbušninami

Dvě synagogy ve Spojených státech se měly stát terčem teroristického útoku. Oznámil to americký prezident Barack Obama s tím, že se podařilo zajistit v nákladních letadlech dvě zásilky, které obsahovaly výbušniny. Do USA směřovaly z Jemenu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednu z teroristických zásilek měla na palubě společnost UPS | Foto: ČTK

Na nebezpečí teroristického útoku upozornila Spojené státy Saúdská Arábie, vyplývá z prohlášení Bílého domu. Prezident Obama na tiskové konferenci potvrdil, že se zpravodajským službám ve čtvrtek podařilo získat informace a poté také s britskými a arabskými bezpečnostními silami zajistit dva balíčky, které obsahovaly výbušniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

S podrobnostmi o nejnovější teroristické hrozbě se z USA přihlásil zpravodaj Vít Pohanka

Jedna zásilka společnosti FedEx se našla v Dubaji. Tamní policie po důkladných testech už oznámila, že balíček opravdu obsahoval bombu. Výbušnina byla ukrytá v náplni do tiskárny. Podle vyjádření policie byla bomba připravena profesionály a elektrický okruh byl napojen na mobilní SIM kartu ukrytou uvnitř tiskárny.

Podobnou zásilku adresovanou z Jemenu do Spojených států stále vyšetřují také britské úřady. Druhá vysoce podezřelá zásilka byla objevena v nákladním letadle společnosti UPS na letišti East Midlands nedaleko anglického města Derby na sever od Londýna. Obě zásilky byly adresované dvěma různým židovským synagogám v Chicagu.

V obou případech měla být použita stejná výbušna - látku PETN. Tu chtěl použít i útočník, který se loni o Vánocích neúspěšně pokusil odpálit na palubě letu z Amsterodamu do Detritu nálož ukrytou ve spodním prádle.

USA podle Obamy čelily reálné hrozbě

Americké úřady neupřesnily, jak měly být nálože aktivované. Spekuluje se, že se u nich našlo zařízení umožňující odpálení mobilním telefonem. Šéf Bílého domu v každém případě mluví o reálné teroristické hrozbě, které Spojené státy čelily. Za incidentem podle něj stála odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Spojených státech sleduje tamní zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Po prohlášení Baracka Obamy, že obě zásilky obsahovaly výbušné látky, se k věci vyjádřila také britská ministryně vnitra Teresa Mayová. Potvrdila, že v Británii objevená zásilka obsahovala výbušný materiál a vyšetřování pokračuje. Podle informace ministryně vnitra britská vláda přehodnocuje bezpečnostní opatření u leteckých zásilek z Jemenu a je v přímém v kontaktu s odborníky.

Bezpečnostní síly dnes proto z opatrnosti prohledaly několik letadel společností UPS a FedEx, která měla na palubě jiné balíčky z Jemenu. Výbušniny se nikde nenašly. Pyrotechnici rovněž zkontrolovali kamion stejné společnosti v newyorském Brooklynu.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost přesto preventivně zpřísnilo kontroly všech letů, nákladních i s pasažéry. Společnost UPS už také oznámila, že přerušila doručování jakýchkoliv zásilek z Jemenu a do Jemenu. Na vyšetřování původu zásilek se podílí i úřady v této blízkovýchodní zemi.

Milan Kocourek, Martin Hromádka, Vít Pohanka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme