Do USA směřovaly z Jemenu dvě zásilky s výbušninami

Dvě synagogy ve Spojených státech se měly stát terčem teroristického útoku. Oznámil to americký prezident Barack Obama s tím, že se podařilo zajistit v nákladních letadlech dvě zásilky, které obsahovaly výbušniny. Do USA směřovaly z Jemenu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednu z teroristických zásilek měla na palubě společnost UPS

Jednu z teroristických zásilek měla na palubě společnost UPS | Zdroj: ČTK

Na nebezpečí teroristického útoku upozornila Spojené státy Saúdská Arábie, vyplývá z prohlášení Bílého domu. Prezident Obama na tiskové konferenci potvrdil, že se zpravodajským službám ve čtvrtek podařilo získat informace a poté také s britskými a arabskými bezpečnostními silami zajistit dva balíčky, které obsahovaly výbušniny.

Přehrát

00:00 / 00:00

S podrobnostmi o nejnovější teroristické hrozbě se z USA přihlásil zpravodaj Vít Pohanka

Jedna zásilka společnosti FedEx se našla v Dubaji. Tamní policie po důkladných testech už oznámila, že balíček opravdu obsahoval bombu. Výbušnina byla ukrytá v náplni do tiskárny. Podle vyjádření policie byla bomba připravena profesionály a elektrický okruh byl napojen na mobilní SIM kartu ukrytou uvnitř tiskárny.

Podobnou zásilku adresovanou z Jemenu do Spojených států stále vyšetřují také britské úřady. Druhá vysoce podezřelá zásilka byla objevena v nákladním letadle společnosti UPS na letišti East Midlands nedaleko anglického města Derby na sever od Londýna. Obě zásilky byly adresované dvěma různým židovským synagogám v Chicagu.

V obou případech měla být použita stejná výbušna - látku PETN. Tu chtěl použít i útočník, který se loni o Vánocích neúspěšně pokusil odpálit na palubě letu z Amsterodamu do Detritu nálož ukrytou ve spodním prádle.

USA podle Obamy čelily reálné hrozbě

Americké úřady neupřesnily, jak měly být nálože aktivované. Spekuluje se, že se u nich našlo zařízení umožňující odpálení mobilním telefonem. Šéf Bílého domu v každém případě mluví o reálné teroristické hrozbě, které Spojené státy čelily. Za incidentem podle něj stála odnož Al-Káidy sídlící v Jemenu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci ve Spojených státech sleduje tamní zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Po prohlášení Baracka Obamy, že obě zásilky obsahovaly výbušné látky, se k věci vyjádřila také britská ministryně vnitra Teresa Mayová. Potvrdila, že v Británii objevená zásilka obsahovala výbušný materiál a vyšetřování pokračuje. Podle informace ministryně vnitra britská vláda přehodnocuje bezpečnostní opatření u leteckých zásilek z Jemenu a je v přímém v kontaktu s odborníky.

Bezpečnostní síly dnes proto z opatrnosti prohledaly několik letadel společností UPS a FedEx, která měla na palubě jiné balíčky z Jemenu. Výbušniny se nikde nenašly. Pyrotechnici rovněž zkontrolovali kamion stejné společnosti v newyorském Brooklynu.

Americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost přesto preventivně zpřísnilo kontroly všech letů, nákladních i s pasažéry. Společnost UPS už také oznámila, že přerušila doručování jakýchkoliv zásilek z Jemenu a do Jemenu. Na vyšetřování původu zásilek se podílí i úřady v této blízkovýchodní zemi.

Milan Kocourek, Martin Hromádka, Vít Pohanka, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme