Do USA zamíří první část humanitární pomoci z Česka

Obětem hurikánu Katrina ve Spojených státech dnes Česká republika pošle první část humanitární pomoci. Speciální letadlo naloží polní lůžka a stany a odletí z ruzyňského letiště. Česko je připraveno poskytnout také části polní nemocnice, hasiče, experty na likvidaci ekologických škod, čerpadla a přepravu armádními a civilními letadly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace se v New Orleans k lepšímu mění jen pomalu | Foto: AFP

"Celkem Česká republika dodá do Spojených států 24 tisíc přikrývek, 600 polních lehátek a 14 kusů velkých stanů. V odpoledních hodinách přistane na letišti Ruzyně vojenské letadlo NATO, do kterého budou naložena lehátka a přikrývky, které posléze odcestují do Spojených států," upřesnil mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Americký prezident George Bush ujistil Američany, že zkázu způsobenou ničivým hurikánem Katrina, který před dvěma týdny zasáhl jihozápad země, dokáží Spojené státy překonat stejně jako následky teroristických útoků z 11. září 2001. Pro televizi CNN uvedl jaké konkrétní pomoci se lidem z postižených oblastí dostane.

"Jsme připraveni poskytnout dva tisíce dolarů každé vysídlené domácnosti. Peníze mohou okamžitě použít na jídlo, oblečení a ostatní základní potřeby. Obracím se na všechny lidi z postižených oblastí a vyzývám je, aby se obrátili na speciální evakuační stanice, kde získají potravinové poukázky a léky kdekoliv v Americe," řekl Bush.

Americký Červený kříž bude během následujících týdnů potřebovat dalších 40 tisíc dobrovolníků pro pomoc obětem postiženým hurikánem Katrina. Čerstvé síly mají nahradit vyčerpané humanitární pracovníky. Nejpostiženější město, zatopené New Orleans, se mezitím pomalu vzpamatovává z nejhoršího. Kontaminovaná voda z města má být odčerpána za měsíc.

Americké pobřeží ale znovu ohrožuje hurikán - jmenuje se Ophelia a míří na východ. Guvernér státu Severní Karolína vyhlásil stav ohrožení a také středisko pro sledování hurikánů v Miami na Floridě nařídilo stav bdělosti. Meteorologové nevylučují, že by mohla zasáhnout i pobřeží Mexického zálivu, které je zdevastované po Katrině.

Naděžda Hávová, Jana Petrová, Vilém Janouš, Marcela Pohanková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme