Do válečné oblasti směřují němečtí a polští chemici

Do oblasti irácké války míří německé vojenské posily. V nejbližších hodinách by stovka specialistů na chemickou a protijadernou obranu měla posílit stávající německou jednotku. Ta v Kuvajtu působí v rámci protiteroristické operace "Trvalá svoboda" už více než rok. Na Blízký východ už odletěla i první skupina polských chemiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

poplach v Kuvajtu kvůli iráckým raketám | Zdroj: ČTK

V souladu s mandátem, který bundeswehru odhlasoval koncem roku 2001 Spolkový sněm, budou němečtí specialisté nadále působit s americkými a českými vojáky. Němci do společné protichemické obrany vkládají špičkové obrněné transportéry, které jsou schopné zjistit přítomnost zbraní hromadného ničení, a mobilní protinukleární laboratoře.

Pole jejich bojového působení před odletem upřesnil generál Ulrich Wolf: "Chci vás znovu ujistit, že jste dobře vycvičeni, že nepůjdete do války, že vaším úkolem je ochrana civilistů a že nemusíte mít tedy strach." Němečtí vojáci za žádných okolností nevstoupí do Iráku a nebudou se podílet na válečných operacích.

Do oblasti Perského zálivu už odletěla první skupina příslušníků protichemické čety z Polska. Spolu s 53 polskými námořníky a členy speciální zásahové jednotky se stanou součástí kontingentu čítajícího 200 vojáků.

Čtyřicet polských chemiků odletělo do oblasti konfliktu vládním letadlem. Jejich výstroj a vybavení laboratoří přepraví na Blízký východ v nejbližších dnech letadla pronajatá od Ukrajiny. Po dokončení přesunu má mít celá protichemická jednotka 74 mužů. Podle neoficiálních informací budou mít stanoviště na americké základně v Jordánsku.

V oblasti Iráku bude operovat ještě 56 jejich kolegů z jednotky rychlého nasazení GROM a 53 námořníků na plavidle logistické podpory.

Pavel Novák, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme