Do vesmíru odstartoval na palubě ruského Sojuzu další turista

Z kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici ruská raketa Sojuz s dalším vesmírným turistou na palubě. Americký milionář Richard Garriott je v pořadí už šestým člověkem, který podnikl placenou cestu do kosmu. Na palubě cestuje společně se dvěma dalšími kosmonauty - z Ruska a Spojených států, kteří vystřídají současnou posádku Mezinárodní vesmírné stanice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

start Sojuzu | Zdroj: ČTK

Americký milionář Richard Garriot je v pořadí šestým vesmírným turistou, jako první se ovšem vydává do kosmu ve stopách svého otce. Syn amerického astronauta Owena Garriota, který se nemohl stát profesionálním kosmonautem kvůli oční vadě, zaplatil za možnost shlédnout na Zemi z oběžné dráhy 30 miliónů dolarů.

Během desetidenního výletu chce provést několik vědeckých experimentů, zkoumajících například vliv pobytu ve vesmíru na imunitní systém člověka nebo odlišnosti ve spánkových rytmech astronautů.

Řadu vědeckých pokusů během příštích měsíců provedou Garriotovi profesionální spolucestující - ruský kosmonaut Jurij Lončakov a jeho americký kolega Michael Fincke, kteří vystřídají stálou posádku Mezinárodní vesmírné stanice.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme