Do vesmíru se podívá první žena - turistka

Kosmická loď Sojuz, která má v polovině září dopravit na Mezinárodní kosmickou stanici novou posádku, přibere na palubu také Američanku Anuši Ansariovou, velmi bohatou emigrantku z Íránu. Do vesmíru se osmatřicetiletá žena podívá tak trochu díky náhodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ISS | Foto: EXN.ca

Původně měl do vesmíru letět zámožný Japonec Dajsuke Enomoto, ale toho vyřadily z letu poslední lékařské testy. Zradily ho bolesti ledvinových kamenů, i přesto, že se dlouhodobě léčil. A tak Ruská kosmická agentura, která lety mimo naši planetu bohatým lidem nabízí, povolala náhradnici ze Spojených států.

Kvůli ní se ale bude muset nepatrně upravit zařízení kosmické lodi Sojuz, zejména toaleta. Ruští inženýři také vymění palubní křeslo původně určené pro Japonce.

Posádka by měla odstartovat z kosmodromu Bajkonur 14. září. Kromě tradičního výcviku na simulátorech, se ale rusko-americká dvojice profesionálních kosmonautů učí hrát také golf.

Rus Michail Tjurin se chce totiž během výstupu do volného prostoru pokusit odpálit golfový míček a vyslat ho na oběžnou dráhu země. Jde o reklamní akci jedné firmy prodávající sportovní zboží. Podobný kosmický golfový úder už se měl odehrát před pár měsíci, tehdy ho ale americká NASA zakázala. Teď už není proti.

Experti ovšem dodávají, že míček letící rychlostí osm kilometrů za sekundu, může být hrozbou pro satelity a nebo samotnou Mezinárodní vesmírnou stanici. Aby se proto jakékoliv srážce předešlo, bude mít golfový míč v sobě miniaturní vysílač předávající na zem informace o jeho poloze na oběžné dráze.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme