Do věznice v Charkově dorazí za Tymošenkovou zahraniční lékaři

Bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou by měl dnes vyšetřit speciální tým zahraničních lékařů. Politička, která si odpykává ve vězení sedmiletý trest, si dlouhodobě stěžuje na zdravotní problémy. Ukrajinským lékařům ale nevěří.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková

Julija Tymošenková | Zdroj: ČTK

Do charkovské věznice by měl dnes dorazit sedmičlenný tým kanadských a německých doktorů. O mezinárodní lékařské konsilium požádala sama Julja Tymošenková. Ta si dlouhodobě stěžuje na silné bolesti páteře, už několik měsíců zůstává jen na lůžku.

Ukrajinští lékaři, kteří ji několikrát vyšetřili, žádné onemocnění neodhalili. Šéfka opozice jim ale nedůvěřuje a jejich péči odmítla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O lékařské misi mluvil v Ranním Radiožurnálu zpravodaj Petr Vavrouška

Přítomnosti ukrajinských lékařů se podle odborníka na postsovětskou oblast z ČRo 6 Libora Dvořáka Tymošenková brání opravdu důrazně. „Nemůže v současné době používat francouzské hole, které jsou k dispozici pouze na lékařský předpis, a ona odmítá dokonce i ten lékařský předpis,“ vysvětluje.

Nicméně generální prokuratura, která návštěvu zahraničního týmu povolila, požaduje, aby u vyšetření byli také ukrajinští experti. Navíc chtějí ukrajinské úřady znát závěrečnou lékařskou zprávu.

Už samotné sestavení mezinárodního týmu navíc bylo poměrně komplikované, kanadská část výpravy totiž měla podle Dvořáka potíže se vstupními dokumenty. Myslí si, že se jedná o další obstrukce ze strany nejvyšších ukrajinských míst.

Expremiérka se bojí, že ukrajinští lékaři budou její stav bagatelizovat

Vyšetření může být pro bývalou premiérku zásadní. Pokud by se skutečně ukázalo, že je Tymošenková vážně nemocná, mohla by na základě lékařského doporučení zvýšit tlak na své propuštění.

„Samozřejmě jejím hlavním cílem je dostat se z vazby ven a to tak, že to nebude na základě milosti prezident Janukovyče, víme, že takovéto varianty jsou taky ve hře,“ říká.

Tymošenková se obává hlavně toho, že ukrajinští lékaři nebudou nezávislí a budou se snažit její zdravotní stav bagatelizovat, myslí si Dvořák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na postsovětskou oblast z ČRo 6 Libor Dvořák přináší podrobnosti o plánovaném vyšetření Julije Tymošenkové

„Jiná věc je, že když byla Julije Tymošenková u moci, tak jsme o žádných zdravotních problémech neslýchali. Je to samozřejmě možná výsledek snahy vypadat jako národní idol, tedy zároveň jako ztělesněné zdraví, že se o tom prostě nemluvilo. Ale když si uvědomíme, na co si teď ve vězení paní Tymošenková stěžuje, tak jsou to pohybové potíže – podle některých údajů není schopna bez pomoci spoluvězeňkyně chodit – a potom také problémy s nespavostí, které jsou způsobeny za prvé tím, že cela je trvale čtyřiadvacet hodin denně osvětlena, a jak víme z už před několika týdnů, navíc je tam instalována webová kamera,“ uvažuje.

„Naprosto se nedivím tomu, že člověk, který byl zvyklý na zcela jiné zacházení a zcela jiný každodenní životní standard, v tom vězení trpí, byť je to kriminál fešácký, jak se dovídáme,“ dodává Dvořák.

Snaha, aby byla Tymošenková pravidelně testována

Europoslankyně a bývalá ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová je ráda, že Ukrajina pod tlakem veřejnosti povolila prohlídku německými a kanadskými lékaři. Dodává ale, že by měla být Tymošenková také pravidelně testována, zda není ovlivňována pomocí drog, léků nebo těžkých kovů.

„Ona je vlastně v režimu, kdy se na ni čtyřiadvacet hodin denně svítí, nemá možnost fyziologického spánku. V době, kdy čelí dalším obžalobám, tak je to vlastně znemožňování normálního psychického stavu. Dále je tam problém, že odmítají dávat utišující léky. Další problém je se stravou, protože donedávna jí nosila stravu její dcera, neboť nevěří ukrajinské straně, že strava je v pořádku,“ vypočítává Roithová s tím, že objektivní vyšetření je klíčové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Europoslankyně Zuzana Roithová je ráda, že Tymošenkovou prohlédnou zahraniční experti

Blízcí bývalé ukrajinské premiérky podle Roithové tvrdí, že Tymošenková by souhlasila s návštěvou neurologa, který se o ni dlouhodobě stará. Záleží ale prý, jak bude prohlídka kontrolována a jak budou interpretovány výsledky.

„Já si myslím, že k vyšetření dojde a že to není odmítání lékařů – v žádném případě, protože ona trpí bolestmi a vlastně vězeňská správa vůbec nedovolila, aby jí byly aplikovány utišující léky. Ale spíše jde o dojednání podmínek, za kterých ta vyšetření mohou probíhat,“ myslí si.

Evropská unie a její instituce se mohou v případě Julije Tymošenkové angažovat pomocí tlaku na Ukrajinu, která chce do Unie vstoupit, dodává Roithová. Mezi politická kritéria členství totiž patří demokracie, dodržování lidských práv nebo nestranný soud.

Julija Tymošenková si odpykává sedmiletý trest vězení kvůli podepsání nevýhodné smlouvy na nákup ruského plynu. Evropská unie považuje odsouzení za politicky motivované.

Vladimír Kroc, Petr Vavrouška, Helena Berková, Tomáš Pavlíček, mta, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme