Do Vídně se sjeli zástupci evropské krajní pravice

Ve Vídni dnes začíná sjezd evropských krajně pravicových stran, které tam sezvala rakouská strana Svobodných. Pozvánku obdržela například belgická strana Vlámský zájem, Švédští demokraté a italská Liga severu. Do Vídně přijel i Ján Slota ze slovenské nacionalistické SNS, známý svými protimaďarskými a protiromskými výroky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Slovenské národní strany Ján Slota | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Pozvánku naopak nedostala Le Penova francouzská Národní fronta, bulharská Ataka nebo srbští nacionalisté. Nepřijede ani zřejmě nejznámější evropský pravicový populista, Nizozemec Gert Wilders.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sjezdu evropských krajně pravicových stran hovořil ve Světě o třetí politolog Miroslav Mareš

„Mezi evropskou krajní pravicí je třeba diferencovat. Jsou tam moderní populistické proudy, ke kterým patří právě Wilders, a jsou tam více tradicionalistické strany, mezi něž patří některé pozvané strany. Je otázkou, zda by účast Wilderse nebyla na tomto fóru diskreditující na domácí i evropské úrovni, protože on má možná výraznější ambice, chce přetáhnout svůj nový populismus do celoevropského rámce a spolupráce s tradicionalistickými stranami, včetně třeba Sloty ověnčeného celou řadou skandálů, by mu v tom mohla zabránit,“ vysvětluje Wildersovu neúčast politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

Jak připomněl, pokusů o sjednocení evropské krajní pravice už bylo několik, většinou ale zkrachovaly na nepřátelství stran ze sousedících států, které mají historické spory. „Když docházelo k tomu, že strany začaly hádat o historii, tak na tom zkrachoval i celoevropské projekty,“ doplnil Mareš.

Petr Nosálek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme