Do vojenských akcí v Libyi se zřejmě zapojí i arabské země

Na schválení mezinárodních vojenských akcí proti Kaddáfího režimu měl rozhodující vliv postoj arabských zemí. Spojené státy začaly vyhlášení bezletové zóny naplno prosazovat až když se ukázalo, že takové opatření požaduje také Arabská liga.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stíhací letouny F-16 | Foto: Jan Kouba

Souhlas arabského tábora dal podle komentátorů Západu volnější ruku a politické krytí na mezinárodní scéně. Někteří členové Ligy arabských států se navíc sami chystají vyslat do akce svá bojová letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Podle diplomatických zdrojů se mají do prosazování bezletové zóny zapojit Katar a Spojené arabské emiráty. V rovině spekulací zůstává Saúdská Arábie.

Egypt podle televize al-Džazíra dává najevo, že se vojenských akcí proti sousední zemi neúčastní. Deník Wall Street Journal ale napsal, že Egypťané začali s posvěcením Američanů tajně dodávat zbraně libyjským rebelům.

Americká ministryně zahraničí Clintonová pár hodin před hlasováním v OSN strašila obyvatele arabského světa, že pokud zůstane Kaddáfí u moci, bude škodit okolním zemím jako třeba Tunisku nebo právě Egyptu. Kaddáfího označila šéfka americké diplomacie za kreaturu.

Běžní obyvatelé arabských zemí podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka s povstalci v Libyi sympatizují. To se ale může velmi rychle otočit.

„Za situace, kdy do akce vstoupí západ, dojde k bombardování, což může přinést i civilní oběti, se sympatie můžou rychle změnit. Lidé pak mohou být velmi kritičtí a může se to otočit i proti těm arabským vládám, které mezinárodní akci schvalují,“ myslí si Tureček.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme