Do začátku iráckých voleb zbývají jen hodiny

Napětí v Iráku stoupá - do začátku voleb zbývají jen hodiny. Teroristé se i dnes pokoušeli voliče zastrašit. Z různých částí země přicházely zprávy o výbuších, přestřelkách a minometných útocích. Zahynulo při nich nejméně dvacet lidí. Večer navíc zasáhla velvyslanectví USA raketa a dva lidé tam zemřeli. V Bagdádu i po celém Iráku přitom panují bezpečnostní opatření, která v zemi nemají obdoby. Jde o soustředěné úsilí amerických a dalších zahraničních jednotek a irácké národní gardy a policie. V ulicích Bagdádu hlídkují americká obrněná vozidla, a to zejména v okolí 5 tisíc volebních středisek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební doklady | Zdroj: ČTK

Americké velvyslanectví v Bagdádu večer zasáhla raketa. Podle představitele zastupitelského úřadu dva Američané při útoku zahynuli a další nejméně čtyři osoby byly zraněny. Americká ambasáda se nachází uvnitř takzvané zelené zóny, přísně střežené oblasti v centru Bagdádu, kde je množství státních úřadů i zahraničních misí. Raketa byla vypálena po soumraku, jen několik hodin před zahájením nedělních parlamentních voleb.

V Bagdádu i po celém Iráku přitom panují bezpečnostní opatření, která v zemi nemají obdoby. Jde o soustředěné úsilí amerických a dalších zahraničních jednotek a irácké národní gardy a policie. V ulicích Bagdádu hlídkují americká obrněná vozidla, a to zejména v okolí 5 tisíc volebních středisek. Američtí vojáci mají příkaz nezdržovat se v blízkosti volebních místností, aby to nemohlo ovlivnit hlasování voličů. Představitelé iráckého ministerstva vnitra dnes upřesnili, že zákaz jízdy civilních vozidel platí jen mezi jednotlivými provinciemi a v blízkosti volebních center. Zákaz vycházení platí v noci a v době voleb u volebních místností pro ty, kteří v daném místě nevolí.

Prozatímní premiér Ajád Aláví vyzval všechny Iráčany, aby nepodlehli hrozbám a násilí a zítřejších voleb se zúčastnili. Prezident Ghazí Adžil Javar ale připouští, že většina lidí nejspíš zůstane z obav o svoji bezpečnost doma.

Díky programu Mezinárodní organizace pro migraci mohou dnes volit i Iráčané žijí v zahraničí. Ve 14 zemích světa je 150 registračních míst. Volí už druhým dnem. Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Miroslav Konvalina oslovil Kurdy, kteří přišli volit na východním pobřeží. Lidé ze severu Iráku věří, že volby budou krokem na cestě k nezávislosti Kurdů. "Ano jdu volit, je to pro nás důležité, protože budeme mít kurdskou svobodu a šanci na vlastní zemi. Budu volit kurdské bratry," říká 19letý Humen Kučání, jehož rodina utekla před Saddámem Husajnem do Ameriky před 10 lety. Mahíd je také z iráckého Kurdistánu. Přijel volit z Virginie, kde žije 7 let. Říká, že volby jsou pro Irák důležité. "Volíme zde svobodu pro Kurdy a doufáme, že se budou mít lépe."

Stejnou možnost hlasovat má zhruba 20 tisíc Iráčanů žijících v dosahu Chicaga, Nashvillu, Detroitu a Los Angeles, kteří se včas k volbám zaregistrovali.

Volí se také v Berlíně. Tam se kolektivně registrovalo 68 Iráčanů žijících v České republice. Cestu českých Iráčanů organizuje nadace Člověk v tísni za finanční podpory MZV. Volby provázejí pochopitelně také v Berlíně přísná bezpečnostní opatření, jak potvrzuje vedoucí pobočky Mezinárodní organizace pro migraci, Jakob Preuss. "Uvědomujeme si, že irácké volby jsou téma dne a že mají řadu odpůrců. Proto je celý tento objekt chráněn a lidé, kteří sem vstupují jsou prověřováni hlavně na trhaviny, aby se v první řadě zabránilo útoků nebo atentátům. "

Jak Radiožurnálu řekla redaktorka Rádia Svobodný Irák Ferial Šejbání, na některých místech Iráku se volit z bezpečnostních důvodů nebude - bude to zřejmě v převážně sunnitských městech, jako je například Samarra severně od Bagdádu. K praktickému průběhu voleb Ferial Šejbání dodává. "Věková hranice, od které je možné volit, je v Iráku 18 let. ABy zamezily podvodům, budou volební komise používat nesmazatelný inkoust. Ti, kteří odvolili, si v něm namočí prst a na první pohled tak bude jasné, že už volit nemohou. Toto znamení jim zůstane minimálně jeden týden."

Iráčtí voliči budou vybírat 275 poslanců prozatímního zákonodárného shromáždění. Kandidátům musí být nejméně třicet let a třetinu osob na kandidátních listinách musí tvořit ženy.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Regina Prouzová-Květoňová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme