Do zahájení XIX. her zimní olympiády zbývají hodiny

Už jen hodiny nás dělí od zahájení XIX. her zimní olympiády. Dvě hodiny po půlnoci středoevropského času začne na ploše stadiónu Rice-Eccles v Salt Lake City slavnostní zahájení, na jehož konci vzplane olympijský oheň. Ceremoniál bude snad nejlépe střeženou událostí na světě těchto dní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ZOH v Salt Lake City

ZOH v Salt Lake City | Zdroj: ČTK

Už od rána se Salt Lake City připravuje na slavnostní zahájení. Zpřísnila se bezpečnostní opatření a všichni příchozí do centra jsou důkladněji kontrolováni než v minulých dnech. Očekává se příjezd amerického prezidenta George Bushe, britského zpěváka Stinga nebo zástupců pěti původních indiánských kmenů žijících na území státu Utah - Utahů, Košútů, Šošonů, Pajútů a Navahů.

Všichni se sejdou na stadionu Rice-Eccles, aby se společně s dvaapadesáti tisíci diváky stali svědky zahájení olympijských her. Slavnostní slib složí za sportovce americký skeletonista Jim Shea. George Bush pak bude vůbec prvním prezidentem Spojených států, který zahájí hry zimní olympiády.

Předseda organizačního výboru Mitt Romney slibuje divákům na stadiónu i u televizních obrazovek mimořádnou podívanou. Ústřední postavou slavnostního zahájení bude "Child of Light" - tedy "Dítě světla", které bude v ruce třímat lucernu. Ta má symbolizovat vnitřní touhu sportovců a vlastně nás všech překonávat i ty nejtěžší životní bouře.

Na malého chlapce s lucernou budou postupně útočit všechny přírodní živly a divoká zvířata. Světlo naděje ale nakonec bude zachráněno. Kdo zažehne olympijský oheň zůstane do poslední chvíle tajemstvím.

Teroristické útoky na New York a Washington, stejně jako jednotu lidu Spojených států, připomene potrhaná vlajka s hvězdami a pruhy, kterou ponese osm vybraných amerických olympioniků. Jedná se údajně o jedinou americkou vlajku, která ráno jedenáctého září vlála na budově Světového obchodního centra.

I tvůrci show se však museli řídit olympijským protokolem, který do velké míry určuje, jak má ceremoniál vypadat. Celé slavnostní zahájení začíná příchodem nejvyššího představitele hostitelské země, kterého do lóže uvádí prezident MOV a šéf organizačního výboru. Kdy? Prominentní hosté usednou a může odstartovat defilé národů. To už bylo součástí zahajovacího ceremoniálu na prvních zimních olympijských hrách v Chamonix v roce 1924, i když vypadalo trochu jinak, než jsem zvyklí dnes. Prozradila nám to Maude Graeppiová, která v Salt Lake City reprezentuje lausannské Olympijské museum.

"Sportovci tehdy nastupovali podle toho, v jaké disciplíně soutěžili. To znamená, že spolu šli všichni lyžaři, v další skupině byli hráči curlingu. Měli na sobě sportovní oblečení a někteří dokonce své náčiní. V abecedním pořadí nastupují jednotlivé výpravy od roku 1928. S dvěma výjimkami, první jdou jako zakladatelé olympismu Řekové, poslední reprezentanti hostitelské země," vysvětluje Maude Graeppiová.

Když na své místo dojde poslední sportovec, dostanou podle protokolu slovo - a to maximálně na 3 minuty - prezident MOV a předseda organizačního výboru, a po nich už hlava hostitelského státu pronese kouzelnou formulku: "Prohlašuji hry zimní olympiády za zahájené", pochopitelně ve svém rodném jazyce. Sotva dozní potlesk, spěje ceremoniál ke svému vrcholu. Za zvuku olympijské hymny stoupá k nebi olympijská vlajka a přichází nejočekávanější chvíle, zažehnutí olympijského ohně. Po slibu sportovců a rozhodčích uzavírá oficiální část slavnostního zahájení hymna hostitelské země.

Takhle to ale chodí jen na hrách zimních, v létě je součástí protokolu ještě jeden bod. Víte jaký? "Na všech letních hrách vypouštíme ze stadionu holubice, jako symbol míru. V zimě je ale nechceme vystavovat drsné zimě. V Lillehammeru a v Naganu se místo holubic vznesly balonky, živé ptáky použil při slavnostním zahájení jen Walt Disney. Ve Squaw Valley v roce 1960," dodává Maude Graeppiová z olympijského musea.

Petr Souček, Karel Vojíř, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme