Dobeš nestihne připravit projekty plánované EU, peníze přesune školám

Ministerstvo školství nestihne do konce března připravit naplánované evropské projekty za více než šest miliard korun. Odstupující šéf úřadu Josef Dobeš (Věci veřejné) proto chce přesunout dvě a půl miliardy přímo na školy. Dohodnul se na tom s eurokomisařem László Andorem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr školství Josef Dobeš (VV) rezignuje

Ministr školství Josef Dobeš (VV) rezignuje | Foto: Filip Jandourek

Školy budou moct podle Dobeše peníze využít na kvalitnější výuku přírodovědných a technických oborů. O prostředky si zažádají zjednodušeným způsobem pomocí takzvaných šablon.

„Rychlé peníze, rychlé čerpání tak, abychom zvládli plnit rok 2013. Prioritou nás obou dvou je zachovat finanční prostředky ve vzdělávání, aby se nerealokovaly někam jinam mimo školství do jiných operačních programů,“ uvedl Dobeš po schůzce s eurokomisařem Andorem.

Kvůli chybám v čerpání peněz z evropských fondů Evropská komise pozastavila ministerstvu školství vyplácení 1,2 miliardy korun z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Josef Dobeš slíbil do konce března zjednat nápravu, ve středu ale kvůli vládním škrtům ohlásil rezignaci.

Do roku 2013 může Česko získat z programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost na nejrůznější výukové projekty celkem 1,83 miliardy eur, tedy asi 45 miliard korun.

Ministerstvo školství podle Dobeše vyčerpá všech 53 miliard dotací z EU

Číst článek

Ministerstvo školství spravuje také operační program Výzkum a vývoj pro inovace zaměřený na vědecké projekty, v němž je možné čerpat dalších 2,07 miliardy eur (přes 51 miliard korun). Dobeš dnes o tomto programu jednal s eurokomisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem.

Po schůzce prohlásil, že většina projektů na vědu je schválena a čeká se jen na proplácení dotací. S Hahnem prý už také předjednal, že by v příštím období mohla peníze na vzdělání a vědu čerpat i Praha.

„Pan eurokomisař Hahn vyslovil pro toto velikou podporu a sdělil, že už učinil první kroky v této otázce. To je velmi důležité, protože v Praze je 60 procent jak vysokých škol, tak vědy a výzkumu,“ podotkl Dobeš.

Končící ministr chystal víc než 30 takzvaných individuálních národních projektů. Některé z nich ale musel po kritice Evropské komise zastavit. Šlo například o SPORT, který měl za 650 milionů korun vzdělávat trenéry a přivést mládež ke sportu.

Klára Bílá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme