Dobrá volba, hodnotí Poláci nového papeže. Oceňují hlavně jeho skromnost a pokoru

Je skromný a církev někoho takového potřebuje. Tak polští věřící hodnotí volbu nového papeže. Argentinský kardinál Jorge Bergoglio, který si zvolil jméno František, musí počítat s tím, že ho budou Poláci neustále srovnávat s Janem Pavlem II.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věřící na Svatopetrském náměstí oslavují zvolení nového papeže | Zdroj: ČTK

Poláci sledovali volbu nového papeže velmi pozorně. Televizní stanice vyslaly do Říma početné štáby.

Výběr kardinála z Argentiny pak všechny zaskočil. Poláci ale věří, že neevropský papež na ně při plánování zahraničních cest nezapomene. A jak hodnotí Jorgeho Bergoglia?

„Moc se mi líbí to, že si vybral jméno František. To je jasný vzkaz, že netouží po církvi, která chce moc, Vatikán s vlastní bankou a velvyslanci po celém světě,“ říká dlouholetý zpravodaj polské televize v Římě Jacek Moskva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce polských věřících na volbu papeže zaznamenal zpravodaj Petr Vavrouška

Za dobrou volbu považuje rozhodnutí kardinálů starší manželský pár před jedním z varšavských kostelů.

„Je to dobrá volba. Nemusí být pořád papež Evropanem. Zatím se nám František líbí. Vypadá skromně a církev potřebuje pokoru,“ říká žena a manžel ji doplňuje:

„Římská kurie žije v přepychu. Církev hlásá skromnost, ale často se chová opačně. Nový papež jako jezuita by ten přepych mohl zmírnit. Zvlášť dnes, v době ekonomické krize.“

Výběr nového papeže byl pro polské věřící také emotivním připomenutím momentu, kdy se do čela katolické církve dostal v roce 1978 Karol Wojtyla.

Kardinál Jorge Bergoglio s papežem Janem Pavlem II. na nedatovaném snímku | Foto: ČTK

Stejně jako Benedikt XVI., tak i nový papež bude tady v Polsku pod drobnohledem srovnávání právě s Janem Pavlem II.

„Někteří ho už srovnávají s Janem Pavlem II., ale podle mého je úplně jiný. Karol Wojtyla byl velmi charismatický, otevřený. Nový papež je spíše zdrženlivý a možná zmírní ten kult osobnosti v církvi,“ myslí si Jacek Moskva.

Papež František | Foto: Český rozhlas

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme