Patrně je u mě prohlídka. Klepe policie, informoval šéfredaktor ruského investigativního webu

Ruská policie provádí domovní prohlídku u šéfredaktora nezávislého investigativního webu The Insider, který úřady minulý týden zařadily na seznam takzvaných zahraničních agentů. S odvoláním na samotného šéfredaktora média Romana Dobrochotova o tom informují tiskové agentury a ruská média. Podle spolupracovníků novináře to vypadá, že jde o součást tažení proti médiím, jejichž práce se nějakým způsobem dotkla úřadů, píše Reuters.

Moskva (Aktualizováno: 14:14 28. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie. Ilustrační foto.

Ruská policie provádí domovní prohlídku u šéfredaktora nezávislého investigativního webu The Insider, který úřady minulý týden zařadily na seznam takzvaných zahraničních agentů (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Patrně je u mě prohlídka. Klepe policie,“ napsal na svém twitterovém účtu Dobrochotov, jenž se podle jednoho ze svých kolegů ve středu chystal opustit Rusko. Policisté během prohlídky zabavili novinářův cestovní pas, telefon, laptop a tablet, napsal později zpravodajský web Meduza. 

Видимо к у меня обыск. Стучится полиция

06:29 – 28. 07. 2021

903 5078

Sever OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky, napsal, že policie přišla provést prohlídku také u Dobrochotových rodičů. OVD-info dále uvedla, že se na její telefonní linku obrátila Dobrochotova manželka a nahlásila policejní zásah, poté telefon ohluchnul a je nedostupný.

Moskva zablokovala stránky ruského vysílání Českého rozhlasu. Kvůli článku o Palachovi

Číst článek

Meduza dále píše, že by razie mohla souviset s případem údajné pomluvy, který vyšetřuje ruská policie. Server The Insider před časem obvinil nizozemského blogera Maxe van der Werffa ze spolupráce s ruskou bezpečnostní službou a napsal, že bloger dostal peníze od ruského ministerstva obrany za šíření informací o sestřelení civilního boeingu nad ukrajinským Donbasem v roce 2014. Nizozemec se poté obrátil na ruskou policii s žádostí, aby se podle něj falešným obviněním v textu zabývala. Podle Dobrochotovy právničky policie vede šéfredaktora serveru The Insider v tomto případu jako svědka.

Příznivci ruské opozice, nezávislí novináři a lidskoprávní aktivisté čelí v Rusku v poslední době zvýšenému tlaku úřadů. Děje se tak před zářijovými parlamentními volbami, které jsou považovány za důležitou součást snahy prezidenta Vladimira Putina o upevnění moci před prezidentskými volbami v roce 2024, poznamenala AP.

Ruská policie vyvedla z letadla exšéfa Otevřeného Ruska. Následovala série domovních prohlídek

Číst článek

V posledních měsících úřady označily několik nezávislých médií a novinářů za takzvané zahraniční agenty, což je termín z éry Sovětského svazu, který má hanlivý podtext. Zařazení na seznam „zahraničních agentů“ s sebou navíc nese další vládní kontrolu.

Úřady toto označení používají pro nevládní organizace či média financovaná ze zahraničí, která podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Na seznamu se nedávno ocitl The Insider a před ním také například nezávislé zpravodajské servery VTimes nebo Meduza.

The Insider patří ke známým ruským investigativním médiím, které se zaměřují na korupci ve státní sféře. Společně s podobně zaměřeným serverem Bellingcat pracoval na několika Kremlu nepříjemných případech.

Jedním z nich bylo vyšetřování otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Vězněný kritik Kremlu tvrdí, že šlo o pokus o jeho zabití, za nímž stojí ruský prezident Vladimir Putin. Kreml obvinění popírá a zpochybňuje i samotnou otravu.

Tento týden úřady zablokovaly pět desítek webových stránek spojených s Navalným. V červnu moskevský soud vyhověl žádosti ruské prokuratury a označil fondy a štáby spojené s tímto opozičníkem za extremistické organizace. Verdiktem vstoupil zároveň v platnost zákaz jejich činnosti. Navalného blízká spolupracovnice a právnička Ljubov Sobolová ve středu uvedla, že cenzurní úřad Roskomnadzor požaduje po sociální síti Twitter, aby zrušila její účet.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme