Kdo ovládá Bachmut? Ukrajina se pře o Zelenského slova, kterými měl potvrdit dobytí města

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle svého představitele popřel, že by Bachmut obsadili Rusové. Stanici CNN to řekl Zelenského mluvčí Serhij Nykyforov. Prezidentova slova chápaná jako potvrzení pádu Bachmutu se podle něj týkala jiné části novinářské otázky a měla opačný význam.

Bachmut (Aktualizováno: 12:02 21. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinci podle ministerstva obrany mají stále pod kontrolou nevelké území na jihozápadě města

Ukrajinci podle ministerstva obrany mají stále pod kontrolou nevelké území na jihozápadě města | Foto: /Alex Babenko | Zdroj: Reuters

„Pane prezidente, je Bachmut stále v ukrajinských rukou? Rusové řekli, že Bachmut dobyli,“ zněl novinářský dotaz, na který Zelenskyj odpověděl: „Myslím, že ne. Ale musíte pochopit, že tam nic není, všechno zničili, nejsou tam žádné budovy... dnes je Bachmut jen v našich srdcích“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situace kolem Bachmutu zůstává nejasná

Podle agentury AFP ukrajinský prezident také dodal, že z města „nic nezůstalo“. „Musíte pochopit, že tam nic není,“ řekl Zelenskyj.

Zelenskyj žurnalistům odpovídal v japonské Hirošimě před jednáním s americkým prezidentem Joem Bidenem. Situace kolem Bachmutu tedy zůstává nadále nejasná.

K situaci se vyjádřilo také ukrajinské ministerstvo obrany. Ukrajinským jednotkám se podařilo částečně obklíčit Bachmut a drží v rukou některé vyvýšené pozice v jeho okolí a průmyslové, infrastrukturní a rezidenční objekty ve čtvrti na jihozápadě města, uvedla na sociální síti telegram náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Ruské jednotky podle ní brání části města, které ovládají.

Ofenzivní operaci zaměřenou na jeho dobytí vedly v posledních dnech jednotky ruské soukromé vojenské Wagnerovy skupiny. Jejich šéf Jevgenij Prigožin už v sobotu odpoledne oznámil pomyslné stržení ukrajinské vlajky s tím, že obsazené město wagnerovci předají ruskému ministerstvu obrany a sami začnou Bachmut opouštět od 25. května.

Dobytí nebo kontrola?

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová vzápětí reagovala prohlášením, že situace je kritická, ale že ukrajinští obránci se stále drží v jedné čtvrti na jihozápadě města, konkrétně v některých průmyslových a infrastrukturních objektech a také rezidenční oblasti čtvrti přezdívané Letadlo, která je podle ruského nezávislého portálu Meduza na kopci.

Podle představitele uskupení Východ ukrajinské armády Serhije Čerevatého šéf wagnerovců Prigožin v podstatě přiznal, že jeho oddíly byl rozdrceny. Ve videozáznamu prohlásil, že jeho vojáci si musí po více než dvousetdenních bojích odpočinout a jejich pozice v Bachmutu převezme pravidelná ruská armáda.

Martin Dorazín, afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme