Dočasná afghánská vláda; pevnost Tora Bora pod útokem

Dohoda o přechodné vládě v Afghánistánu je na světě. Po několika dnech, kdy rozhovory na konferenci v Bonnu vázly, odsouhlasily všechny čtyři afghánské delegace ustavení nového kabinetu, který má Afghánistán dovést ke svobodným volbám. O 29 ministerských postech se ještě jedná. Do čela ale navrhlo Severní spojenectví paštunského představitele Hamída Karzáího. Severní spojenectví se vzdalo nároků na funkci premiéra, výměnou za to ale požaduje kontrolu nad ministerstvy vnitra, obrany a zahraničí. Účastníci bonnské konference schválili prakticky bez úprav text navrhovaný Organizací spojených národů. Ofenzívu na podzemní pevnostní systém Tora Bora na východě Afghánistánu zahájilo přibližně 1000 mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

konference o Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Ten mimo jiné počítá s tím, že Rada bezpečnosti OSN zváží vyslání mezinárodních mírových sil do Afghánistánu. Delegáti bonnské konference zároveň vyzvali bývalého krále Záhira Šáha, aby hrál větší politickou roli v Afghánistánu a účastnil se kmenového shromáždění, který má zvolit orgány státní moci do svobodných voleb za dva roky.

Půlnoční dohoda předpokládá vytvoření provizorní vlády za účasti a podpory všech čtyř frakcí. Mluvčí OSN Ahmad Fauzí však význam této informace okamžitě snížil právou o tom, že zatím stále není jasné, kdo zasedne na jednotlivá křesla. Nadějné je to, že Severní aliance, která dosud protahovala jednání, alespoň už předložila seznam svých kandidátů do nového kabinetu. Provizorní vláda by měla spravovat zemi do jara příštího roku.

OSN má ještě dnes navrhnout seznam členů vládního orgánu s ohledem na kandidáty, které všechny čtyři strany doporučily. Účastníci konference se také dohodli na rozmístění mezinárodních sil OSN v afghánské metropoli Kábulu a jeho okolí.

Opoziční síly bojující proti Talibanu začaly obkličovat podzemní pevnostní komplex Tora Bora na východě Afghánistánu. V jeskynním labyrintu se údajně ukrývá islámský radikál Usáma bin Ládin. Potvrdil to jeden z opozičních vojenských velitelů Hadží Muhammad Zaman. V pevnosti by mělo být také několik stovek bojovníků Talibanu a bin Ládinovy organizace Al-Káida.

V bombardování této pevnosti mezitím pokračovaly Spojené státy. Právě tam by se podle některých informací měl ukrývat Usáma bin Ládin. Bojovníci radikálního hnutí Taliban nadále urputně brání jihoafghánský Kandahár. Informace přicházející z kandahárské fronty není možné ověřit, protože cesta z Kábulu směrem na jih je stále uzavřena.

V Afghánistánu byli zadrženi tři Američané bojující po boku Talibanu. Dvacetiletého Johna Walkera zadrželi členové amerických speciálních jednotek po vzpouře vězňů v pevnosti u severoafghánského Mazáre Šarífu. Další dva bojovníky, kteří tvrdí, že jsou Američané, zadržují vojáci afghánského Severního spojenectví.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme