Dočasný správce Iráku dorazil do Bagdádu
Necelé dva týdny po pádu Saddámova režimu se v Iráku ujímá dočasné civilní správy americký generál ve výslužbě Jay Garner. Jeho hlavním úkolem je zajistit fungování základní infrastruktury v zemi a má se také podílet na ustavení přechodné irácké vlády. Spojeným státům ale v Iráku vyrůstá soupeř, který má lidovou podporu a který si nepřeje dlouhodobou přítomnost amerických jednotek v zemi. Jde o seskupení kolem šíitských duchovních, kteří mají v některých částech Iráku mezi lidmi velkou autoritu.
Šéf dočasné civilní správy Jay Garner po svém příletu z Kuvajtu do Bagdádu navštívil několik civilních zařízení včetně jedné z nemocnic, kde přislíbil zajistit potřebné lékařské přístroje. Garner se podle televize Abú Zabí zavázal, že jeho prioritou bude zajištění základních služeb pro obyvatele jak Bagdádu, tak celého Iráku. Zároveň ale odmítl, že by mise jeho civilní správy skončila do tří měsíců. Řekl, že v Iráku bude tak dlouho, jak bude potřeba. Toto období však podle něj skončí nejdříve, jak to bude možné.
Jak zjistil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v jižním Iráku Jiří Hošek, hlavní šíitská uskupení už ale dala jasně najevo, že s americkým ex-generálem Garnerem nezasednou k jednacímu stolu. Většina duchovních odmítá vojenskou přítomnost spojenců v Iráku a jejich zasahování do politického vývoje v zemi. Mnoho šíitských kleriků už vyzvalo své souvěrce, aby vytáhli do ulic a požadovali okamžité stažení amerických a britských jednotek.
Šíitští duchovní přitom jsou podle zkušeností z posledních dnů nejrespektovanější autoritou v zemi. Byli to právě oni, kdo v řadě iráckých měst svými proslovy v mešitách zastavil vlnu rabování, a lidé jim za to vyjadřují svou vděčnost. Mnoho zlodějů dokonce do šíitských svatostánků vrací ukradené věci.
Desetitisíce šíitů z celého Iráku v těchto dnech absolvují tradiční pouť do posvátného města své odnože islámu - Karbaly. Jde o pouť, která byla za vlády Saddáma Husajna přísně zakázána.
Šéf iráckého Národního kongresu Ahmad Šalabí, podporovaný mocnými kruhy ve Washingtonu, v narážce na aktivity šíitů varuje, že by vládní vakuum v zemi mohli vyplnit islámští fundamentalisté. Šalabí hodlá podle svých slov usilovat o to, aby v nové irácké ústavě byla zakotvena pasáž, která by takovouto alternativu vylučovala.
Za odchod spojeneckých vojáků demonstrovaly dnes v Bagdádu stovky lidí. Protesty ale údajně nebyly namířeny proti samotnému Jayi Garnerovi. Podle televize Abú Zabí u hotelu Palestina v centru města dokonce protestovalo více než 10 tisíc šíitů. Požadovali propuštění jednoho ze svých předáků, kterého zatkli spojenečtí vojáci.
Pětašedesátiletý veterán z války ve Vietnamu, penzionovaný tříhvězdičkový generál americké armády Jay Garner získal vysoké hodnocení za svoji roli v Iráku v roce 1991. Tehdy velel spojeneckým vojskům, která přispěchala do severního Iráku na pomoc statisícům kurdských utečenců. Ti opustili své domovy poté, co Saddám Husajn na konci první války v Perském zálivu krvavě potlačil kurdské povstání na severu země.