Dodržujte práva a demokracii, apelují na Venezuelu bývalí jihoameričtí vůdci

Venezuelu čeká na summitu Amerik v Panamě koncem týdne velký tlak, a to jak ze severu, tak z jihu. Příležitost k setkání budou mít venezuelský prezident Nicolás Maduro i šéf Bílého domu Barack Obama. Americký prezident prosadil sankce proti venezuelským představitelům, kteří se měli podílet na potlačování loňských demonstrací. Caracas naopak Washington obviňuje z toho, že se společně s opozicí pokouší o převrat proti socialistické vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit amerických států se koná v Panamě | Zdroj: ČTK

Venezuela bude v centru dění, a to i když budou státníci diplomaticky mlčet. Do panamského hlavního města totiž zamířili mimo jiné i příznivci venezuelské vlády.

Spojené státy si podle aktivistky Desire Cabrerové musí uvědomit, že za násilnosti jsou skutečně odpovědní představitelé opozice, kteří jsou ve vězení.

Naopak deklaraci požadující dodržování lidských práv a demokracie ve Venezuele chtějí před začátkem summitu podepsat dvě desítky bývalých hlav států Latinské Ameriky.

Bolivijský exprezident Jorge Quiroga doufá, že za vězněné venezuelské politiky se postaví i jihoamerické prezidentky, které za diktatury ve svých zemích zažily věznění a mučení – Dilma Rousseffová z Brazílie a Michelle Bacheletová z Chile.

David Koubek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme