Dohled Evropské komise nad Rumunskem a Bulharskem bude pokračovat

Evropská unie podrobila Bulharsko a Rumunsko tvrdé kritice. Ve výročních hodnotících zprávách kontrolního a monitorovacího systému Evropské komise se obě země dočkaly pokárání za pomalé zavádění reforem soudnictví a pomalé tempo boje s korupcí a organizovaným zločinem. Rumunsko navíc uslyšelo výtky za to, jak zachází s demokratickými institucemi státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bukurešť

Bukurešť | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Komise na situaci v Rumunsku a Bulharsku dohlíží od jejich vstupu do Evropské unie v roce 2007. Hodnotící zprávy oběma zemím přiznávají určitý pokrok, který za pět let v unii urazily. Zavedly orgány pro boj s korupcí, přijaly řadu zákonů. Jenže se moc nedaří je naplňovat.

A u Bulharska není zatím záruka, že je proces reforem udržitelný a nezvratný. Justiční systém má stále nedostatky, například systém jmenování soudců není transparentní, boj s korupcí ve vyšších sférách zatím není přesvědčivý.

Hodnocení Rumunska je však mnohem horší. Komise má obavy, že nastoupený kurz reforem je ohrožen posledním vývojem v zemi. Ve svém projevu na to upozornil předseda komise José Manuel Barroso.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry hodnotících zpráv Evropské komise o Rumunsku a Bulharsku komentoval na Rádiu Česko redaktor Pavel Novák

„V každém členském státě Evropské unie je potřeba, aby dobře fungoval soudní systém. Musí tam respektovat demokratické instituce a principy právního státu. Události v Rumunsku otřásly naší důvěrou v existenci těchto pravidel,“ řekl Barroso a dodal:

„Zasahování do rozhodování soudu, podkopávání autority ústavního soudu, obcházení zavedených procedur a rušení klíčových kontrolních mechanismů zpochybňují oddanost vlády ideám právního státu. Politici se nesmějí snažit ovlivňovat soudce při jejich rozhodování nebo je napadat, když přijímají rozhodnutí, která se jim nelíbí.“

Rumunský premiér slibuje nápravu

Barroso také upozornil, že rumunský premiér mu při osobní schůzce slíbil nápravu všeho, co mu Evropská komise vytkla. Rumunská levicová vláda se podle evropských i amerických kritiků snaží účelově změnit ústavu. Chce tak odvolat pravicového prezidenta Traiana Basesca. Premiér Victor Ponta se hájí tím, že prezident překračuje své pravomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Novák analyzoval problémy Rumunska a Bulharska také v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Sami Rumuni vnímají dohled z Bruselu jako známku toho, že jsou v unii členy druhé kategorie. Přesto si ale skoro tři čtvrtiny z nich přejí, aby monitorovací systém Evropské komise v zemi zůstal. Stejně se vyjadřují i Bulhaři.

Evropská komise zhodnotí vývoj v Rumunsku v další zprávě ještě do konce tohoto roku. Podle některých demokratů by Rumunsku dokonce mohlo hrozit pozastavení členství v Evropské unii.

Pro Evropskou unii je zkušenost s Rumunskem a Bulharskem cennou lekcí. Příští rok se má dalším členským státem stát Chorvatsko. V něm byl monitorovací systém spuštěn už teď. Chorvatsko své domácí úkoly musí splnit, neexistuje pro něj žádný odklad. Pokud nebude mít vše splněno, nebude do unie vpuštěno.

Pavel Novák, Ondřej Houska, Eva Presová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme