‚Je to ztráta času.‘ Pokud neprojde další brexitová dohoda, chce Corbyn vyvolat hlasování o důvěře

Britská opoziční Labouristická strana bude chtít hlasování o důvěře vládě Theresy Mayové, pokud premiérka neuspěje ani v dalším hlasování parlamentu o její dohodě o odchodu Británie z Evropské unie. Televizní stanici Sky News to v neděli řekl vůdce labouristů Jeremy Corbyn. Ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox televizi v této souvislosti naznačil, že by kabinet mohl od dalšího hlasování o dohodě ustoupit.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda labouristů Jeremy Corbyn | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Očekává se, že ministerská předsedkyně v nadcházejícím týdnu již potřetí předloží poslancům k hlasování svou brexitovou dohodu s Evropskou unií. Členové Dolní sněmovny ji už dvakrát schválit odmítli.

Mayová stále usiluje o schválení dohody, její zástupce pohrozil poslancům dlouhým odkladem brexitu

Číst článek

„Měli jsme už jedno hlasování o důvěře,“ řekl Corbyn televizi Sky News. „Vláda zjevně hodlá přinést své návrhy do parlamentu znovu v nadcházejícím týdnu. Obávám se, že budou opět odmítnuty. Celý ten jejich proces je ztrátou času,“ dodal.

„Myslím si, že v této chvíli bude na místě navrhnout hlasování o důvěře. V této chvíli bychom měli říci, že musejí být všeobecné volby,“ zdůraznil Corbyn.

Ministr Fox stanici Sky News v této souvislosti řekl, že by kabinet mohl od třetího hlasování o brexitové dohodě ustoupit. Zda se hlasování uskuteční, podle něj závisí na tom, bude-li se rýsovat většina pro podporu dohody. „Nemá smysl uspořádat hlasování, když nebudeme mít žádnou šanci zvítězit,“ prohlásil ministr.

Brexit 30. června?

Podruhé hlasovali britští poslanci o brexitové dohodě v úterý. Mayová kvůli ní dokonce v noci z pondělí na úterý odletěla do Štrasburku dojednat doplňky týkající se irské pojistky. Přesto její návrh prohrál o 149 hlasů. Corbyn už v pondělí řekl, že dohoda je „zjevně mrtvá“.

Ve středu si nicméně Dolní komora odsouhlasila, že Velká Británie Evropskou unii bez dohody neopustí. O den později se dohodli, že země odejde z EU 30. června v případě, že se poslancům podaří dohodu odsouhlasit do 20. března.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme