Dohoda mezi OSN a Íránem může být vzorem k řešení krizových situací, říká ruský velvyslanec

Rada bezpečnosti OSN podpořila dohodu velmocí s Íránem. Islámská republika slíbila, že zredukuje svůj podezřelý nukleární program a plně ho zpřístupní mezinárodní kontrolám. Výměnou za to mají západní země a taky OSN postupně zrušit protiíránské sankce. Podle Ruska může dohoda sloužit jako vzor k řešení podobných krizových situací po celém světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN vyzvala Izrael i Hamás k příměří v Gaze | Zdroj: Reuters

Stálý představitel Ruska v OSN Vitalij Čurkin ocenil zejména to, že Rada bezpečnosti dokázala najít východisko z íránských problémů za pomoci politicko-diplomatických prostředků a v rámci mezinárodního práva.

„Obrátili jsme nejen stránku, ale celou kapitolu v práci Rady bezpečnosti,“ prohlásil ruský velvyslanec.

Nezapomněl zdůraznit pozitivní roli Moskvy v procesu vyjednávání s Teheránem. Podle Vitalije Čurkina dohoda s Íránem pomůže zastavit závody ve zbrojení na Blízkém východě a možná přispěje i k vytvoření zóny bez zbraní hromadného ničení v této oblasti.

Spojené národy mohou přistoupit k rušení sankcí až poté, co Mezinárodní agentura pro atomovou energii potvrdí, že Íránci plní svou část dohody. Podle Rady bezpečnosti bude sankce možné obnovit, pokud Írán v budoucnu poruší své závazky.

Dnešní rezoluci o nukleární dohodě s Íránem označil za nepřijatelnou velitel íránských Revolučních gard. Ty jsou vlivnou polovojenskou organizací napojenou na náboženský režim.

Radu bezpečnosti tvoří pět stálých členů a deset nestálých volených vždy na 2 roky.

Martin Dorazín, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme