Dohoda mezi Ruskem a NATO podle Moskvy zahojí diplomatickou roztržku

Jednotlivé body dohody o spolupráci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí by podle Moskvy mohly začít fungovat v praxi už od července. Ruský velvyslanec při NATO to oznámil poté, co se v sobotu obě strany po téměř roční odmlce vrátily ke společnému jednacímu stolu. Vztahy mezi Ruskem a NATO se prudce zhoršily po loňské krátké válce Moskvy s Tbilisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml | Foto: Petr Jansa

Rusko označilo sobotní schůzku ministrů zahraničí obou stran v Řecku za plodnou. Podle stálého vyslance Moskvy při NATO Dmitrije Rogozina nová dohoda umožní plný návrat ke spolupráci v rámci rady NATO - Rusko a obnovení vojenské kooperace.

První body dohody by podle Rogozina měly obě strany začít plnit už během července. Rusko a Severoatlantická aliance se dohodly na prohloubení spolupráce v otázce Afghánistánu, obchodu s drogami a potírání pirátství.

Zásadně odlišný zůstává pohled na přiznání nezávislosti gruzínským separatistickým regionům ze strany Ruska, to by ale - jak se Moskva s představiteli aliance shodla - nemělo zbrzdit společný postup v dalších směrech.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme