Dohoda na Slovensku: lékaři se začnou vracet do nemocnic

Slovenské lékařské odbory se dohodly s vládou a odvolaly svůj protest. Znamená to, že během dneška se do nemocnic na Slovensku začnou vracet stovky lékařů, kteří přestali chodit do práce, když jim vypršely hromadné výpovědi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiérka Iveta Radičová a šéf Lékařského odborového sdružení Marian Kollár v noci oznámili dosažení dohody | Foto: TASR/ Michal Svítok

Jednání trvala až do tří hodin ráno a podle premiérky Ivety Radičové se na konci mluvilo především o platech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger informoval o průlomové dohodě mezi vládou a lékaři ve Světě o osmé. Hostem byl i náměstek Ústřední vojenské nemocnice Ivan Jeřábek

Odboráři nakonec přijali nabídku, podle které se mzda zkušených lékařů v roce 2013 zvýší na více než dvojnásobek průměrné mzdy. Toto zvýšení platů bude garantované zákonem. Odbory původně požadovaly pro zkušené lékaře až trojnásobek průměrné mzdy.

Vláda navíc ručí za to, že všichni lékaři, kteří podali výpověď a budou se chtít vrátit, dostanou v nemocnici stejné pracovní místo, které měli před výpovědí.

Kdy přesně v nemocnicích nastane normální provoz, ale není jasné. Lékaři totiž musí podepsat nové smlouvy a odbory je vyzývají, aby tak zatím nečinili, dokud smlouvy nezkontrolují právníci odborů.

Ihned by se do nemocnic ale měli vrátit ti lékaři, kteří v minulých dnech nepřišli do práce navzdory nařízené pracovní povinnosti a vymluvili se třeba na nemoc. „To znamená, že alespoň akutní péče by během dnešního dne určitě měla být zabezpečena,“ říká náš zpravodaj na Slovensku.

Dohoda přišla doslova pět minut po dvanácté, protože některé slovenské nemocnice měly vážné problémy zajistit i tu nejnutnější péči.

Heger odletěl do Bratislavy dohodnout detaily pomoci

Česká strana zatím dál počítá s vysláním vojenských lékařů na pomoc slovenským nemocnicím. Radiožurnálu to ráno potvrdil ministr zdravotnictví Leoš Heger. Dopoledne v Bratislavě spolu s náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem dohadoval podmínky případného nasazení českých specialistů.

"Odletíme v každém případě, paní premiérka očekává náš přílet, takže zatím se nic nemění. Jediná zprávu, kterou jsme měli, je, že v Bratislavě je mlha, ale poslední instrukce jsou, že poletíme,“ potvrdil ministr krátce před odletem.

Po jednání s premiérkou Radičovou oznámil, že Slovensko nabízenou pomoc využije. Armádní lékaři by na Slovensko měli dorazit ještě dnes.

Česko vyjádřilo připravenost vyslat na Slovensko 30 armádních specialistů. Jde o lékaře z Hradce Králové, vojenské letecké služby a pražské Ústřední vojenské nemocnice. Náměstek ÚVN Ivan Jeřábek ve Světě o osmé potvrdil, že osm lékařů této nemocnice je na odlet připraveno.

Vojtěch Berger, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme