Dohoda o americké zóně volného obchodu v roce 2005

V kanadském Quebecu skončil summit amerických států, který je odrazovým můstkem pro vytvoření celoamerické zóny volného obchodu. Třídenní setkání představitelů 34 zemí obou amerických kontinentů však doprovázely demonstrace odpůrců globalizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak informuje naše severoamerická zpravodajka Olga Krupauerová, odstranění obchodních bariér na západní polokouli čelí řadě překážek. Americký prezident George Bush vyzval k vytvoření zóny, ale nespecifikoval, zda budou muset účastníci přijmout minimální standardy ohledně mezd, odborů, či životního prostředí. Spojené státy souhlasily s vymezením roku 2005 jako milníku pro přípravu dohody o zóně. Dokument pak bude předložen zákonodárným sborům jednotlivých zemí.

Po celou dobu summitu trvaly střety mezi policií a odpůrci globalizace. Během srážek bylo zraněno na 200 osob a 430 nejnásilnějších demonstrantů zatčeno.

Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme