Švýcarsko odkládá rozhodnutí o globální migrační dohodě. Pakt už odmítlo Česko, Rakousko i Polsko

Švýcarsko odloží rozhodnutí o tom, zda přistoupí ke globálnímu paktu OSN o migraci. Ve středu to oznámila místní vláda s tím, že chce vyčkat na debatu v parlamentu. Na pořad jednání Národní rady se přitom debata nedostane před prosincovou konferencí v Marrákeši, kde by měly členské státy OSN dohodu podepsat. Švýcarští zástupci se tak schůzky v Maroku vůbec nezúčastní. Informoval o tom list Neue Zürcher Zeitung.

Bern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švýcarsko odkládá rozhodnutí o migrační dohodě OSN. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Už v říjnu přitom švýcarská vláda s určitými výhradami souhlasila, že se k paktu OSN připojí. Vyjádřila přesvědčení, že je dohoda v zájmu Švýcarska a země většinu jejích ustanovení už plní. Totéž zopakovala ve středu a dodala, že po parlamentní debatě pravděpodobně k paktu přece jen přistoupí.

Austrálie odmítne pakt OSN o migraci, podle premiéra je v rozporu s přísnou přistěhovaleckou politikou státu

Číst článek

Naopak ústavní výbor švýcarského parlamentu začátkem listopadu doporučil, aby se země k dohodě nepřipojovala. Cíle paktu by se podle výboru totiž mohly dostat „do rozporu se švýcarským právem“.

Pakt naráží na odpor

Globální pakt o migraci má zlepšit mezinárodní řešení uprchlické problematiky, jehož cílem je podpora bezpečné, řízené a legální migrace a snížení počtu případů pašování lidí a obchodování s lidmi. Dohoda se zabývá mimo jiné tím, proč lidé migrují, jak migranty chránit, jak je v nových zemích integrovat nebo jak umožnit jejich návrat domů.

Vláda rozhodla, že se nepřipojí ke globálnímu paktu o migraci

Číst článek

Nezávaznou dohodu schválily v červenci všechny země OSN kromě Spojených států. Pakt, který by měly státy podepsat 10. a 11. prosince v Marrákeši, ale později narazil u řady států na odpor. Připojit se k němu nechtějí například Česko, Rakousko, Maďarsko, Polsko či Izrael. Také australský premiér Scott Morrison ve středu oznámil, že jeho země dohodu nepodepíše. Diskuse pakt vyvolal také uvnitř vládních stran v Německu či v Belgii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme