Dohoda o míru je podle Abbáse možná. Převládá ale skepse

Ve Washingtonu zhruba po dvou letech začínají přímé rozhovory o míru na Blízkém východě. Palestinský prezident Mahmúd Abbás na úvod obnoveného jednání prohlásil, že dohoda s Izraelci do jednoho roku je možná. Všeobecná nálada je ale spíše skeptická a převládají názory, že rozhovory podobně jako v minulosti zkrachují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás s Barackem Obamou

Mahmúd Abbás s Barackem Obamou | Zdroj: ČTK

Americký prezident Barack Obama do Bílého domu sezval nejen zástupce Palestinců a Izraele, ale také egyptského prezidenta Mubaraka a jordánského krále Abdalláha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mírová jednání sleduje ve Washingtonu zpravodaj Vít Pohanka. S podrobnostmi se přihlásil do Ranního Radiožurnálu

Na úvod Obama nejprve jednal zvlášť s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a později s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Klíčoví představitelé z regionu se pak sešli na společné večeři.

Obama odsoudil útok na židovské osadníky, které washingtonské jednání předznamenal. Akci palestinských extremistů, při které u Hebronu zemřeli čtyři židovští osadníci označil za nesmyslné vraždění, které mělo za cíl podkopat nadcházející washingtonská jednání.

Co se výsledků obnovených rozhovorů týče, mluví americký prezident o opatrné naději. Izraelský premiér Netanjahu po úvodní schůzce řekl, že na Blízkém východě přišel čas pro bezpečný a trvalý mír, který nebude jen přestávkou mezi dalšími válkami.

Podobně se vyjádřil také palestinský prezident Mahmúd Abbás. Prostřednictvím tlumočníka ujišťoval, že do jednání o míru vloží veškeré úsilí.

Naděje na úspěch jednání nejsou velké

Izraelci a Palestinci budou mít na dosažení mírové dohody jeden rok. Výsledkem rozhovorů mají být podmínky pro vznik samostatného palestinského státu. Naděje na úspěch jednání nejsou ale podle odborníků velké.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní sporné body v mírových jednáních přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Největší překážkou pro dohodu jsou izraelské plány na další výstavbu osídlení na západním břehu Jordánu, požadavek Palestinců na návrat palestinských uprchlíků a otázka rozdělení Jeruzaléma. Na ten si dělají nárok jak Palestinci, tak Židé.

Stejně jako Izrael má svůj zákon, že Jeruzalém je jednotné a nedělitelné město židovského státu, tak Palestinci upozorňují, že přinejmenším východní část s arabskými čtvrtěmi by měla být jejich hlavním městem. Velmi sporné bude zejména dělení svatých míst.

Ve skeptických komentářích pokračuje také blízkovýchodní tisk. Na kompromis prý stejně nejsou připravené obě strany a jde jen o to, hodit vinu za krach dalších rozhovorů na ty druhé.

Mezitím se opět snaží jednání zmařit palestinská ozbrojená opozice. Teroristé uplynulou noc už podruhé zaútočili na židovské osadníky. Tentokrát u Rámalláhu přepadený manželský pár se zraněními přežil, protože se mu podařilo uprchnout z napadeného auta.

Slezák: Dohoda je v nedohlednu

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák je také k výsledku mírových jednání velmi skeptický: „Jestliže jedna vyjednávací strana - Mahmúd Abbás nekontroluje celé území, na kterém má jednou vzniknout budoucí palestinský stát, a druhá část Palestinců, kterou ovládá Hammás, není na jednáních vůbec přítomná a říká, že nebude vůbec souhlasit s tím, co by Abbás vyjednal, tak tady máme jeden problém.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O začínajících mírových rozhovorech mluvil na Rádiu Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Druhým problém je Netanjahu, jehož pozici je také slabá, protože stojí v čele velice křehké koalice a on je zmítán dvěma protichůdnými, ale velice silnými vlivy. Z jedné strany na něj tlačí Američané, aby udělal kompromis s Palestinci, a z druhé strany říká část jeho vlastní vlády, že když kompromisy udělá, které by Palestinci mohli akceptovat, tak že ve vládě nebudou,“ analyzuje situaci Slezák.

Martin Hromádka, Vít Pohanka, Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme