Dohoda o palestinském přechodu je podle Riceové na dosah

Dohoda o hraničním přechodu mezi Egyptem a pásmem Gazy v Rafáhu je na dohled. Oznámili to americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová a palestinský prezident Mahmúd Abbás po jednání, které vedli v palestinském správním středisku Rámalláh na Západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová, Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Důraz na koncepci dvou států žijících v míru vedle sebe podtrhla při svých jednáních Condoleeza Riceová, a to jak s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem tak s izraelským premiérem Arielem Šaronem

S Abbásem zdůraznila nutnost odzbrojení palestinských organizací a s izraelským premiérem potřebu pomoci palestinské autonomii při zajištění parlamentních voleb. Ty se mají konat v lednu příštího roku.

Jak Šarona citoval izraelský rozhlas, Izrael odmítá pomoci při palestinských volbách, pokud se jich zúčastní militantní hnutí Hamás. Židovský stát ho považuje za teroristickou organizaci. Spojené státy a autonomie by daly přednost jeho odzbrojení a zapojení do politického procesu.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme