Dohoda o plynovodu Nabucco podepsána, závislost Evropy na Rusku by se mohla snížit

Evropa dnes udělala důležitý krok ke snížení své energetické závislosti na Rusku. V Ankaře byla totiž podepsána mezivládní dohoda, která by mohla výrazně přiblížit výstavbu plynovodu Nabucco, který má dodávat zemní plyn ze středoasijských zemí z oblasti Kaspického moře a ze Středního východu, a Rusko má zcela obejít. Nabucco je proto podle většiny zemí Evropské unie klíčem k tomu, aby se už neopakovala situace z letošního ledna, kdy se část Evropy kvůli rusko-ukrajinskému sporu ocitla bez dodávek plynu. Někteří experti, jako třeba Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENA, však užitečnost tohoto projektu zpochybňují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plyn - zásobník /ilustrační foto/

Plyn - zásobník /ilustrační foto/ | Foto: Česká plynárenská unie

Nabucco, jehož výstavba by měla stát 7,9 miliardy eur (205 miliard Kč), má do Evropy přivést zemní plyn především z Ázerbajdžánu nebo Turkmenistánu. Dohoda je pro jeho výstavbu klíčová: přes Turecko totiž povede velká část trasy plynovodu. Vedle Turků dokument podepsali Bulhaři, Rumuni, Rakušané a Maďaři. Podle dnešních plánů má první plyn Nabuccem proudit od roku 2014.

Plynovod Nabucco má pomoci Evropě snížit závislost na ruském zemním plynu. Dodavateli plynu pro projekt za 7,9 miliardy eur (205 miliard Kč) jsou Irák, Egypt, Írán, Ázerbájdžán, Turkmenistán i Rusko. Nabucco má přivést zemní plyn z oblasti Kaspického moře přes Turecko a jihovýchodní Evropu do Rakouska. Z tamní přijímací stanice Baumgarten bude plyn proudit do dalších zemí západní Evropy. Trasa tak obejde území Ruska a Ukrajiny.

Rusko však s výstavbou plynovodu Nabucco ostře nesouhlasí. Moskva sama sebe označuje za spolehlivého partnera. Za všechny výpadky v dodávkách podle ní můžou tranzitní země, především Ukrajina.Jako protiopatření se Rusko snaží co nejvíce urychlit z výstavbu plynovodů Nordstream a Southstream, které mají do západní Evropy dodávat další plyn z ruských ložisek. Výstavbu plynovodu Nordstream preferuje i německá kancléřka Angela Merkelová. Rusko také skupuje naleziště plynu ve Střední Asii.

Ne všichni odborníci jsou však projektem Nabucco nadšeni. Například podle energetického experta konzultační firmy ENA Vladimíra Štěpána není Nabucco tak vynikající řešení, jak tvrdilo české předsednictví. "Není jasný dodavatel plynu a pokud bude i nějaká smlouva podepsána, tak Írán, Irák či Ázerdbájdžán nejsou až tak spolehliví dodavatelé. Kromě toho kdyby došlo k nějaké krizi, může se zopakovat stejný scénář jako při lednovém rusko-ukrajinském sporu, kdy po trase plyn zmizí a my budeme až na konci toho řetězce," vysvětlil Štěpán.

Přečtěte si také:

Alena Adámková, Ondřej Houska, Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme