Dohoda o rozpočtu EU zůstává v nedohlednu

Nejvyšší představitelé Evropské unie se nedohodli na rozpočtovém výhledu EU na léta 2007 až 2013. Jednání pětadvacítky v Bruselu dospělo ke krachu zejména kvůli neochotě Británie cokoli měnit na slevě ze svého příspěvku do pokladny unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair, Jacques Chirac

Tony Blair, Jacques Chirac | Zdroj: ČTK

Proti lucemburskému návrhu rozpočtu se kromě Británie postavili také nejvyšší představitelé Švédska, Nizozemska, Španělska a překvapivě i Finska. Ostatních 20 členských států včetně Česka s ní souhlasilo.

Londýn se nechce vzdát svého rabatu, který si na unii před 21 lety vydupala někdejší premiérka Thatcherová. Británie na základě této dohody dostávala z unijní pokladny zpět část toho, co zaplatila na příspěvcích jako členská země.

Britský premiér Tony Blair za to sklízí kritiku jiných členských států, především Francie. V podobné pozici jako Británie je i Nizozemsko, které žádá rekompenzace, protože dává v přepočtu na jednoho obyvatele do unijního rozpočtu skoro nejvíce peněz.

Británie požaduje lepší hospodaření s unijním rozpočtem, například snížení podpory pro společnou zemědělskou politiku. S tím samozřejmě Paříž nesouhlasí, protože nechce připravit své farmáře o štědré dotace.

Lucemburský návrh počítal s tím, že by unie v letech 2007-13 měla hospodařit s 870 miliardami eur, což představuje 1,056 hrubého národního důchodu členských zemí. Největší podíl na výdajích mají mít pomoc zaostávajícím zemím a regionům a zemědělské dotace.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme