Dohoda o rozpočtu EU zůstává v nedohlednu

Nejvyšší představitelé Evropské unie se nedohodli na rozpočtovém výhledu EU na léta 2007 až 2013. Jednání pětadvacítky v Bruselu dospělo ke krachu zejména kvůli neochotě Británie cokoli měnit na slevě ze svého příspěvku do pokladny unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair, Jacques Chirac | Foto: ČTK

Proti lucemburskému návrhu rozpočtu se kromě Británie postavili také nejvyšší představitelé Švédska, Nizozemska, Španělska a překvapivě i Finska. Ostatních 20 členských států včetně Česka s ní souhlasilo.

Londýn se nechce vzdát svého rabatu, který si na unii před 21 lety vydupala někdejší premiérka Thatcherová. Británie na základě této dohody dostávala z unijní pokladny zpět část toho, co zaplatila na příspěvcích jako členská země.

Britský premiér Tony Blair za to sklízí kritiku jiných členských států, především Francie. V podobné pozici jako Británie je i Nizozemsko, které žádá rekompenzace, protože dává v přepočtu na jednoho obyvatele do unijního rozpočtu skoro nejvíce peněz.

Británie požaduje lepší hospodaření s unijním rozpočtem, například snížení podpory pro společnou zemědělskou politiku. S tím samozřejmě Paříž nesouhlasí, protože nechce připravit své farmáře o štědré dotace.

Lucemburský návrh počítal s tím, že by unie v letech 2007-13 měla hospodařit s 870 miliardami eur, což představuje 1,056 hrubého národního důchodu členských zemí. Největší podíl na výdajích mají mít pomoc zaostávajícím zemím a regionům a zemědělské dotace.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme