Dohoda o zárukách pro Irsko kvůli Lisabonské smlouvě se komplikuje

Vrcholná schůzka Evropské unie v Bruselu je zatím neúspěšná. Lídrům členských zemí sedmadvacítky se nepodařilo najít dohodu o zárukách pro Irsko, aby v opakovaném referendu přijalo Lisabonskou smlouvu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky států Evropské unie | Foto: Pavel Bílek

Původně se očekávalo, že záruky pro Irsko by se mohly schválit už před čtvrtečním začátkem summitu. Nakonec se vše odložilo na pátek.

Irové chtějí ujištění, že Lisabonská smlouva, kterou vloni v červnu v referendu odmítli, nenaruší jejich tradiční neutralitu, přísné protipotratové zákony či nízké daně.

Podoba záruk je už známá, spory se ale vedou o právní formu. Podle Dublinu musejí mít garance takovou podobu, aby se staly součástí základních smluv společenství. To by znamenalo, že je v budoucnu budou muset schválit parlamenty všech zemí.

Británie to podle diplomatů jednoznačně odmítla. Londýn chce pouhou dohodu sedmadvaceti vlád, která nepodléhá ratifikaci. Diplomaté tak musejí během noci nalézt kompromis přijatelný pro všechny.

Přečtěte si také:
V Bruselu začíná dvoudenní summit EU
Kvůli summitu EU se mimořádně schází vláda
Vláda schválila Fischerův mandát pro summit EU
Klaus: Irské záruky má schválit český parlament. Vláda nesouhlasí
Unijní ministři projednají balíček záruk pro Irsko
Irsko by mohlo dostat záruky pro nové referendum o Lisabonu ještě tento týden

Martin Hromádka, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme