Dohoda po 20 letech. Eritrea a Etiopie podepsaly v Saúdské Arábii mírovou smlouvu

Mírovou smlouvu mezi Etiopií a Eritreou v neděli podepsal předseda etiopské vlády Ahmed Abiy a eritrejský prezident Issaias Afeworki v saúdskoarabské Džiddě. Podrobnosti dohody zveřejněny nebyly, napsala agentura AP.

Džidda (Saúdská Arábie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mírovou smlouvu mezi Etiopií a Eritreou v neděli podepsal předseda etiopské vlády Ahmed Abiy a eritrejský prezident Issaias Afeworki v saúdskoarabské Džiddě. | Foto: Saudi News Agency | Zdroj: Reuters

Smlouva byla podepsána za přítomnosti generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a saúdského krále Salmána a korunního prince Muhammada bin Salmána, kterým představitelé obou zemí poděkovali za podporu mírových dohod.

Eritrejský prezident Issaias Afeworki ruku v ruce s etiopským premiérem Ahmedem Abiym 15. července při koncertu v Hale Milénia v etiopské Addis Abebě. | Foto: Tiksa Negeri | Zdroj: Reuters

Počátkem července oba státy podepsaly deklaraci o míru a přátelství, která oficiálně uzavřela pohraniční válku.

Etiopský premiér a eritrejský prezident se dohodli na obnovení diplomatických vztahů, jakož i na obnovení mezistátních letů, znovuotevření ambasád a na společném rozvoji přístavů.

Etiopsko-eritrejský konflikt o sporná teritoria byl jedním z nejdelších v Africe. Odhaduje se, že během něj zahynulo na 80 000 lidí. Boje, které začaly v roce 1998, sice v roce 2000 ustaly, ale obě strany udržovaly podél sporné hranice vojáky.

Obnovení diplomatických vztahů nastalo poté, co se úřadu v dubnu ujal etiopský premiér Abiy Ahmed, který okamžitě začal prosazovat reformy, včetně rychlého uzavření mírové smlouvy s Eritrejí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme