Méně pěstování i bazénů. Tři americké státy uzavřely dohodu o menší spotřebě vody z řeky Colorado

Tři americké státy uzavřely historickou dohodu s federální vládou ve Washingtonu o masivních úsporách vody z řeky Colorado. Arizona, Kalifornie a Nevada budou muset zavést úsporná opatření, aby řeka nepřestala plnit přehrady potřebné pro výrobu elektřiny.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řeka vysychá nejen kvůli čerpání velkého množství vody, ale také v důsledku klimatických změn

Řeka vysychá nejen kvůli čerpání velkého množství vody, ale také v důsledku klimatických změn | Foto: Rebecca Noble | Zdroj: Reuters

Závazek tří států na dolním toku Colorada je podle amerických vodohospodářů krok správným směrem k řešení krize v povodí řeky. Velká poptávka po vodě nyní dokonce převyšuje kapacitu řeky, jejíž hladina se v posledních 20 až 30 letech trvale snižuje. Colorado vysychá nejen kvůli čerpání velkého množství vody, ale také v důsledku klimatických změn.

Velké solné jezero v Utahu už několik desítek let vysychá. Letošní zima přinesla hodně sněhu a naději

Číst článek

Stav je natolik alarmující, že začala jednání federální vlády s vedením tří států, které spotřebovávají nejvíce vody z řeky. Jednání nakonec trvala skoro rok.

Výsledkem jednání je dohoda o razantním omezení spotřeby vody výměnou za to, že federální vláda bude dané státy dotovat jednou miliardou dolarů. Vodohospodáři a ekologové ovšem upozorňují, že jde pouze o dočasné řešení, protože dohoda o omezení spotřeby se týká jenom období do konce roku 2026.

Dohoda přesně určuje, jakého množství vody se mají státy na dolním toku řeky v příštích třech letech vzdát. Státy musí ušetřit 3,7 miliardy metrů krychlových vody, což bude znamenat snížení jejich spotřeby o 13 procent. Největší díl úspor připadá na Kalifornii, protože je zde největší městská aglomerace Los Angeles.

colorado river’s flows cut by one-third in recent years when compared w/ historical averages

nyt breaks down how humans are contributing:

21:42 – 23. 05. 2023

27 114

Z řeky čerpá vodu celkem 40 milionů Američanů. Značné množství se jí spotřebuje také v zemědělství, protože z Kalifornie pochází většina zeleniny a ovoce, které hlavně v zimě Spojené státy spotřebují.

Méně pěstovat a zalévat

V jednotlivých státech teprve připravují konkrétní opatření na úsporu. Dá se očekávat, že půjde o omezení kropení zahrad nebo napouštění bazénů. Některé nové stavby se také musí stavět s rekuperací vody. Což znamená, že odpadní voda se znovu pročistí a pak se ještě používá například na splachování toalet.

Řeka Mississippi čelí rekordnímu suchu, na některých místech je koryto zcela bez vody

Číst článek

Hodně ušetřit lze také v zemědělské produkci, k čemuž má sloužit miliarda dotací z federálních fondů. Peníze mají totiž kompenzovat ztráty zemědělců. Farmáři mají část půdy, kterou obdělávají, nechat ležet ladem a nezavlažovat ji. Podíl peněz dostanou i kmeny domorodých Američanů, aby nezavlažovali své pastviny. 

Hlavním důvodem, proč se spotřeba musí omezovat, je také hrozící blackout. Voda v řece totiž není jenom na pití, zavlažování a mytí. Řeka Colorado napájí dvě velké přehrady, Lake Powell na hranicích Utahu a Arizony a Lake Mead, kterou uzavírá slavná Hooverova hráz.

Na elektřině z vodních elektráren jsou v oblasti závislé miliony lidí. Přestože letošní zima byla bohatá na sníh, nádrže se při současné spotřebě nenaplnily.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme