Izraelské důkazy o íránském jaderném programu jsou přesvědčivé, uvedl Bílý dům

Informace o íránském jaderném programu zveřejněné Izraelem poskytují nové a přesvědčivé detaily o snahách Teheránu vyvinout jaderné zbraně. Uvedl to ve svém prohlášení Bílý dům.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu při mimořádném televizním projevu | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

„Tyto skutečnosti jsou v souladu s tím, co Spojené státy dlouho věděly: Írán má silný, tajný program jaderných zbraní, který se snažil a nedokázal skrývat před světem a před vlastními lidmi,“ citovala agentura Reuters prohlášení Bílého domu.

Americký ministr zahraničí potvrdil, že dokumenty, které získal Izrael, ukazují, že Írán lhal o tom, zda se snaží získat jaderné zbraně, a jeho podvod podkopává mezinárodní jadernou dohodu podepsanou v roce 2015.

Netanjahu: Írán lhal. Pokračoval dál ve vývoji jaderných zbraních, i přes podepsanou dohodu

Číst článek

On sám osobně prozkoumal mnoho íránských spisů a odborníci z USA považují dokumenty, které dosud prozkoumali, za autentické. Podle agentury Reuters však odmítl říct, zda dokumenty poskytují důkaz o porušení jaderné dohody.

Při návratu z Jordánska do Washingtonu Pompeo novinářům řekl, že jednal o dokumentech s Netanjahuem při jejich nedělním setkání v Tel Avivu. Dokumenty podle něj ukazují, že představitelé Íránu lhali svým obyvatelům o programu jaderných zbraní známém jako Projekt Amad. O existenci tohoto programu se sice již určitou dobu vědělo, materiály odhalené Izraelem však pomáhají lépe porozumět rozsahu programu, dodal Pompeo.

Mimořádný televizní projev

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí v mimořádném televizním projevu obvinil Teherán, že po podepsání jaderné dohody v roce 2015 lhal a nadále rozšiřoval své schopnosti v oblasti vývoje jaderných zbraní a uchovával dokumenty o svém jaderném programu. Tajné spisy chce v budoucnu využít při výrobě jaderných zbraní. Izraeli se podle Netanjahua podařilo získat úplné kopie íránských jaderných archivů, Spojené státy prý potvrdily jejich věrohodnost.

Írán uzavřel v roce 2015 jadernou dohodu se šesti mocnostmi, mezi nimiž byly USA, Francie, Británie, Německo, Čína a Rusko. Cílem dohody bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Americký prezident Donald Trump však dlouhodobě hrozí, že dohodu vypoví.

V USA se uvolnění sankcí schvaluje každých 120 dní. Zda Spojené státy obnoví zmírnění hospodářských sankcí vůči Íránu, musí americký prezident tentokrát rozhodnout do 12. května. Trump ale nedávno naznačil, že USA od dohody odstoupí, pokud nebude upravena. Írán ale opakovaně zdůraznil, že na žádnou jinou než současnou dohodu nepřistoupí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme