Putin navrhl pozastavit dohodu o raketách s USA. Obě země se obviňují z porušování klíčové smlouvy

Ruský prezident Vladimir Putin žádá parlament, aby pozastavil platnost dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu. S Ruskem ji v roce 1987 uzavřely Spojené státy, které už dříve udělaly stejný krok jako nyní Moskva. Obě země se obviňují z porušování raketové dohody.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexei Nikolsky | Zdroj: Reuters

Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin potvrdil, že prezident Vladimir Putin předal Státní dumě návrh zákona o pozastavení účasti Ruska v raketové dohodě se Spojenými státy. Rada Státní dumy má návrh do hodiny projednat a určit, kdy se jím poslanci budou zabývat.

NATO: Ruské rakety porušující smlouvu jsou rizikem pro členy aliance. Snažíme se ji zachránit

Číst článek

Americký prezident Donald Trump počátkem února oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují. Tímto datem podle smluvních podmínek začala běžet půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě příležitost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní. Putin po Trumpově kroku uvedl, že Rusko bude reagovat zrcadlově.

Moskva podle Spojených států přes opakovaná upozornění dál vyvíjí a rozmísťuje systém řízených střel s plochou dráhou letu 9M729, na Západě označovaný jako SSC-8.

Podle amerických zpravodajců Rusko problematickou raketu testovalo šestkrát a pokaždé dolet přesáhl povolených 500 kilometrů, v jednom případě to bylo 2070 kilometrů. USA mají v této věci plnou podporu ostatních členů NATO.

Rusko původně existenci zbraňového systém popíralo. Později tvrdilo, že podmínkám dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu vyhovuje. Podle Moskvy má totiž raketa dolet povolených 480 kilometrů.

Gorbačov: USA by měly o dohodě o raketách začít jednat, Rusko je k dialogu připraveno

Číst článek

A Rusko naopak tvrdí, že smlouvu porušují Američané, a to od roku 1999. V rozporu s ní bylo prý umístění systému protiraketové obrany v Evropě. V této souvislosti Moskva vyzvala USA k likvidaci pozemních víceúčelových odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu, jež prý smlouvu porušují.

Dohoda o likvidaci raket středního a krátkého doletu je označována za klíčový dokument stávající evropské bezpečnostní architektury. Moskva a Washington smlouvu uzavřely v období studené války v roce 1987. Oběma stranám ukládá zničit veškeré rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Už během vlády bývalého prezidenta USA Baracka Obamy se z Washingtonu ozývaly stížnosti, že Rusko dohodu porušuje.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme