Doktor Smrt byl propuštěn na svobodu

Neblaze proslulý doktor Smrt, Jack Kevorkian je zase na svobodě. Bývalý americký patolog a zastánce euthanasie byl dnes propuštěn z věznice ve státě Michigan. Pětadvacet let odnětí svobody dostal v roce 1999 za to, že jednomu pacientovi prokazatelně vpíchl smrtící injekci na jeho osobní přání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jack Kevorkian na archivním záběru | Foto: AFP

Kontroverzní americký patolog, nazývaný doktor Smrt, byl propuštěn za dobré chování. Musel ale slíbit, že lidem s euthanasií dále pomáhat nebude. Původně byl odsouzen za podíl na vraždě druhého stupně k trestu v rozmezí 10 až 25 let. Šlo o prokázaný případ, kdy doktor Kevorkian sám vpíchl smrtící injekci pacientovi trpícímu nevyléčitelnou nemocí.

Řada případů se ale k soudu vůbec nedostala. Případ už nevyvolává tak velkou pozornost jako před osmi lety. Americká média Kevorkianovo propuštění většinou zaznamenala jen velmi stručně.

Kevorkianovi je nyní 79 let, má diabetes a vysoký tlak, ale jinak je relativně v dobré kondici. Vězení opustil s úsměvem. Jeho hlavním cílem po propuštění je pokračovat v kampani za legalizaci euthanasie. Ovšem, jak řekl, v mezích zákona. Chce se přitom opřít zejména o legislativu státu Oregon, který jako jediný za určitých okolností euthanasii povoluje.

Kevorkian také chystá významnější prohlášení pro společnost, která mu už zaplatila autorská práva.

Alexandr Pícha, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme