Dokud nebude výsledek referenda, nedostane Řecko pomoc

Francouzský prezident Sarkozy a německá kancléřka Merkelová dali Řecku nůž na krk. Před summitem G20 v Cannes nastavili řeckému premiérovi Georgiosovi Papandreovi tvrdé podmínky za jakých může obnovit finanční pomoc pro svoji krachující zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jorgos Papandreu, Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Řecko se musí rozhodnout, co chce, zní ultimátum čelných představitelů států platících eurem, kteří se ve středu večer sešli s řeckým premiérem Papandreem.

Do té doby nedostane další splátku finanční pomoci z prvního záchranného balíku ve výši 8 miliard euro.

Řecký premiér Papandreu se s lídry eurozóny sešel po pondělním překvapivém ohlášení veřejného referenda, které by mělo rozhodnout, jestli jeho země přijme podmínky dalšího záchranného balíčků, který v minulém týdnu pro Řecko schválila eurozóna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Pavel Novák sleduje vývoj situace přímo z francouzského Cannes

Za pomoc úsporná opatření

Lídři států platících eurem chtějí výměnou za další pomoc po Řecku vládní úsporná opatření a přítomnost dozorčí komise Evropské unie v zemi. Na oplátku nabízejí odepsáním poloviny pohledávek soukromých věřitelů a finanční injekci bankám.

Podle německé kancléřky Agely Merkelové a prezidenta Sarkozyho by se po Papandreově pondělním vystoupení veřejné hlasování nemělo týkat pouze přijetí další pomoci, ale setrvání Řecka v eurozóně.

"Nedáváme Řekům žádné rady ani instrukce. Jsou nezávislý národ, vyspělá civilizace. Máme důvěru v to, že určí svou budoucnost," prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

ČTĚTÉ TAKÉ: Atény budou o pomoci z EU rozhodovat v referendu

Francie i Německo podle něj respektují právo lidu se vyjádřit, ale období nejistoty se nesmí moc prodlužovat.

"Nemůžeme vydat peníze daňových poplatníků evropských, německých nebo francouzských, dokud nebudou dohody jednomyslně schválené i Řeckem nespektovány. Do té doby nevyplatí eurozóna a stejně tak i Mezinárodní měnový fond ani cent," upozornil Řeky francouzský prezident.

Řecká administrativa pracuje na tom, aby referendum proběhlo 4. nebo 5. prosince. Přesné znění otázky, která bude veřejnosti položena, řecký premiér zatím neuvedl.

Sarkozy velkou angažovanost Paříže a Berlína v nátlaku na Řeky odůvodnil tím, že jde o dvě nejzdravější eokonomiky, které na záchranu Řecka nejvíc přispívají.

Pavel Novák, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme