Dolní komora Kongresu snížila výdaje na protiraketovou obranu v Evropě

Spojené státy americké patrně téměř o polovinu sníží výdaje na chystaný protiraketový štít v Evropě. Na přípravné práce má jít podle rozhodnutí dolní komory amerického Kongresu 171 miliónů, zatímco původní částka byla 310 miliónů dolarů. Snížení se nedotkne výstavby radarové stanice v Česku, peníze mají ale chybět na umístění raket v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres USA | Foto: Alexandr Pícha

Škrty jsou součástí rozsáhlejšího zákona o rozpočtu na obranu, který naopak celkové výdaje na obranu zvyšuje. Mají dosáhnout sumy téměř 460 miliard dolarů. O zákonu bude hlasovat ještě Senát, který se sejde po srpnových parlamentních prázdninách.

Reakci české vlády na tyto škrty zprostředkoval České televizi její zmocněnec pro radar Tomáš Klvaňa. "Vyjádříme ochotu, nebo neochotu se na tom systému podílet a Spojené státy potom řeknou, zda ho budou financovat, nebo zda ho nebudou financovat. My do financování toho systému nemluvíme."

Marika Táborská, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme