Domácí porody mají v Maďarsku přísná pravidla, při porušení hrozí vězení

V Maďarsku se kolem porodů v domácím prostředí vedly donedávna ostré veřejné diskuze. Vláda sice schválila nařízení, které domácí porody umožňuje, ale podmínky jsou velmi přísné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spící novorozeně | Foto: Pavla Kopřivová

Průkopnice této praxe Ágnes Gerébová tráví tyto dny v domácím vězení a hrozí jí i to skutečné. V její přítomnosti se totiž stalo několik tragických případů, kdy dítě po porodu doma zemřelo.

Vehementní bojovnici za práva žen porodit své dítě v domácím prostředí poslal soud na dva roky do vězení letos v únoru. Měla tam nastoupit 3. května, ale vše se zdrželo.

Vzniklo široké hnutí za její omilostnění, dostala podporu i z Velké Británie a sama požádala o milost prezidenta republiky. Nyní je tedy v domácím vězení a čeká, jak prezident rozhodne.

Přísná pravidla a osvědčení jako podmínka vlády

Kabinet schválil loni v březnu usnesení, které povoluje domácí porody od 1. května tohoto roku, avšak za mimořádně přísných opatření.

Musí být přítomna osoba proškolená, s patřičnými doklady, diplomy a pojistnou smlouvou pro případ nehody. Tou osobou odpovědnou za celý porod musí být buď lékař porodník-gynekolog, nebo porodní asistentka s vysokoškolským vzděláním. Kromě toho musí mít tyto asistentky i vysvědčení o absolvování kurzu záchrany života pomocí různých přístrojů.

Prozatím potřebuje těhotná žena na domácí porod povolení a musí prokázat existenci vhodných domácích podmínek. Po celé zemi se zakládají společnosti, jejichž členové mají právo vést porody doma. Má to tedy i jakousi organizovanou a kontrolovanou fazónu, která zmenšuje riziko chyby nebo tragédie.

Ruch kolem domácích porodů se momentálně uklidnil, i když přívrženci Ágnes Gerébové a svobodného rozhodování žen, zda chtějí rodit doma nebo v porodnici, už zorganizovali i demonstraci.

Navíc od 1. května, od kdy je možné rodit doma legálně, se každá taková událost stává předmětem seriózní zprávy v médiích.

Gregor Martin Papucsek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme