Britský ministr pro brexit pohrozil Bruselu: Pokud se nedohodneme na obchodních vztazích, odchodné nezaplatíme

Británie nezaplatí rozvodový účet za brexit, pokud se Evropská unie nedohodne na obchodních vztazích s Londýnem. V rozhovoru pro nedělník Sunday Telegraph to řekl nový ministr pro brexit Dominic Raab.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené království se na konci loňského roku zavázalo, že po brexitu zaplatí unii v přepočtu více než bilion korun. 

Připravte se na tvrdý brexit i uzavření dohody, radí Evropská komise zemím unie

Číst článek

Dominic Raab však pro Sunday Telegraph uvedl, že Velká Británie rozvodový účet za brexit nezaplatí, pokud se Evropská unie s Londýnem nedohodne na obchodních vztazích.

Slib Mayové

„Není možné, aby jedna strana stále ustupovala a druhá si jen kladla podmínky", řekl Dominic Raab v jednom z prvních velkých rozhovorů, který poskytl po nástupu do funkce. 

Varoval, že slib premiérky Theresy  Mayové zaplatit Evropské unii odstupné ve výši 39 miliard liber, může být podmíněn budoucím charakterem obchodních vztahů Londýna s unií.

Ministr pro brexit také upozornil, že hrozby premiérky, že Británie odejde z unie zcela bez dohody, jsou myšlené vážně.

Dohoda o ‚rozvodu‘

Británie členskou zemí unie přestane být 30. března příštího roku. Pokud se do té doby podaří definitivně ratifikovat zatím stále úplně nedojednanou dohodu o britském vystoupení z evropského bloku, stane se Británie vůči unii takzvanou třetí zemí a na jejím území okamžitě přestane platit primární i sekundární právo EU.

Dva scénáře brexitu

Evropská komise ve čtvrtek vyzvala členské země Evropské unie i soukromé subjekty k intenzivnějším přípravám na všechny možné podoby budoucího odchodu Velké Británie z evropského bloku. Podle komise by se 27 unijních států i všichni ostatní měli připravovat na dva hlavní scénáře.

Prvním scénářem je uzavření dohody s Londýnem předpokládající přechodné období do konce roku 2020. Druhým je situace, kdy se „rozvodovou“ smlouvu nepodaří ratifikovat včas a Británie se od unie tvrdým způsobem a zcela „odstřihne“ už po 30. březnu příštího roku.

„Není jistota, že bude dosaženo dohody,“ uvedla ve čtvrtek komise ve svém sdělení. Připomíná dále, že i když se to podaří, nebudou vztahy s Británií stejné jako s dalšími členskými státy a nastane „od základu nová situace“.

Jaromír Marek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme